Zakup mieszkania to duży wydatek, na który wiele osób nie może sobie pozwolić. Inwestycja w nieruchomość również nie zawsze jest pewna. Niewątpliwie jednak opłacalne i mniej ryzykowne byłoby zakupienie mieszkania za kwotę niższą od ceny rynkowej. Jednak czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Jest to możliwe podczas licytacji komorniczej. Co warto o niej wiedzieć?
Mieszkania na licytacjach komorniczych
Licytacje komornicze polegają na wystawieniu na sprzedaż nieruchomości, która z jakiś powodów została odebrana obecnym właścicielom. Przeważnie jest to konsekwencja zalegania ze spłacaniem kredytu hipotecznego lub bankructwa przedsiębiorcy. Nieruchomość taka zostaje przejęta przez komornika, który wystawia mieszkanie na licytację po cenie wynoszącej 75% wartości oszacowanej. Jednocześnie wartość szacowana nie zawsze odpowiada rzeczywistej cenie rynkowej. Zdarza się, że mieszkania są niedoszacowane. Trzeba jednak pamiętać, że cena przedstawiona na licytacji jest ceną wywoławczą, od której zaczyna się licytowanie. Ostatecznie zatem kwota zakupu mieszkania może być o wiele wyższa.
Jakie mieszkania pojawiają się na licytacjach?
Mieszkania licytowane przez komorników to bardzo zróżnicowane nieruchomości. Pojawiają się stare i zniszczone lokale w małych miejscowościach, ale również niemal nowe mieszkania w Warszawie. Tym samym licytacja komornicza to nie zawsze okazja, ale często może nią być. Konieczne jest obserwowanie ogłaszanych licytacji i szukanie okazji wśród wielu mniej opłacalnych ofert.
Jak przebiega zakup mieszkania na licytacji komorniczej?
Komornik najpóźniej na 2 tygodnie przed licytacją ma obowiązek o niej poinformować. Informacje znaleźć można na stronie kancelarii komorniczej, w sądzie rejonowym, urzędzie miasta, a także w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej. Następnie potencjalni nabywcy mają okazję, aby zobaczyć mieszkanie, poznać jego stan prawny i zadać niezbędne pytania. Później przychodzi czas licytacji, a jej zwycięzca otrzymuje decyzję o przybiciu i postanowienie o przysądzeniu. Jest to równoznaczne z przejęciem własności.