Zakup pierwszego mieszkania to zwykle ogromne przeżycie. Jest to również duży wydatek, który często wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Dlatego też do kwestii zakupu pierwszego mieszkania warto podejść poważnie i przeprowadzić ten proces w prawidłowy sposób. Co to oznacza w praktyce? Na co zwracać uwagę, przygotowując się do nabycia lokalu?
Mieszkania nowe i z rynku wtórnego
Podstawowa decyzja, którą trzeba podjąć, dotyczy tego, czy chcesz kupić mieszkanie nowe czy też zdecydujesz się na lokal używany? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o nieruchomości oferowane przez deweloperów, zwykle są one wykończone w wysokim standardzie. Ponadto nie wymagają kosztownych remontów, w końcu wszystko jest w nich nowe. Istotna jest również okolica. Przykładowo nowe mieszkania w Rzeszowie zwykle powstają w sąsiedztwie innej nowoczesnej zabudowy. W okolicy dostępna jest cała potrzebna infrastruktura. Co ważne dla wielu osób, zarówno klatka schodowa, jak i przestrzeń w okolicy bloku jest bardzo estetyczna.
Natomiast mieszkania używane często znajdują się w centrach miast czy w innych gęsto zabudowanych regionach, gdzie nowe bloki już nie powstaną. Kupując używane mieszkanie otrzymujesz gotowy, wyposażony produkt, dzięki czemu oszczędzasz dużo czasu. Poza tym mieszkania na rynku wtórnym są tańsze od nowych nieruchomości.
Zaplanuj finanse
Mieszkanie to duży wydatek, dlatego konieczne jest zastanowienie się nad kwestią finansowania zakupu mieszkania. Nieruchomość można zakupić za gotówkę, jednak tak naprawdę robi to niewiele osób prywatnych. Większość decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Ażeby to zrobić, niezbędny jest jednak wkład własny, zwykle w wysokości ok. 20% całej wartości mieszkania. Ponadto bank przed udzieleniem kredytu sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. Znaczenie mają zarobki, zobowiązania finansowe oraz rodzaj umowy, na podstawie której wykonywana jest praca zarobkowa. Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć na kilkadziesiąt lat na kwotę równą 80% pełnej wartości mieszkania lub niższą.