Niektórzy nabywcy mieszkań nie zdają sobie sprawy, iż cena nieruchomości to nie jedyny koszt, jaki muszą ponieść. Niestety, zarówno w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym, konieczne jest opłacenie stosownych podatków oraz uiszczenie opłat dodatkowych. Przyjrzyjmy się, jakie dodatkowe koszty czekają na nabywcę mieszkania na rynku wtórnym.
Podatek PCC
Kupując mieszkanie, musimy się liczyć z kosztem związanym z podatkiem PCC, znanym każdemu, kto np. kupował kiedykolwiek samochód na rynku wtórnym. PCC to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych. W przypadku kupna używanego mieszkania, wynosi on 2% wartości nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę, iż mowa tu o wartości rynkowej, dlatego w przypadku zaniżonej ceny sprzedaży mieszkania, Urząd Skarbowy może skorygować kwotę podatku oraz naliczyć odsetki karne. Ażeby tego uniknąć, należy odpowiednio uargumentować niższą cenę lokalu, która może wynikać np. z kiepskiego tanu technicznego nieruchomości. Podatek PCC w wysokości 2% wartości rynkowej pobiera notariusz, podczas wydawania aktu notarialnego.
Taksa notarialna
Kupując mieszkanie, będzie trzeba nawiązać współpracę z notariuszem. Przygotowuje on akt notarialny, dokumentujący zmianę właściciela nieruchomości. Usługa notariusza jest odpłatna, a jego wynagrodzenie nazywane jest taksą notarialną. Formalnie taksa notarialna nie jest podatkiem, jednak zdecydowaliśmy się o niej wspomnieć, gdyż stanowi nieunikniony koszt nabycia nieruchomości .
Taksa notarialna dotyczy zarówno transakcji na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym i w obu przypadkach jej wysokość ustalana jest indywidualnie z notariuszem. Niemniej jednak istnieją stawki maksymalne, których może zażądać notariusz i są one uzależnione od wartości nieruchomości. Przykładowo, jeżeli cena mieszkania wynosi 200 tys. zł, taksa nie może wynieść więcej niż 1570 zł netto, jednak może być niższa. Należy mieć na uwadze, że całkowita wysokość taksy będzie wyższa o 23% ze względu na doliczenie podatku VAT.