Pandemia koronawirusa odbiła się na finansach Polaków. Wiele osób ma dziś problem z tym, aby opłacić podstawowe wydatki. Dlatego też powstają nowe projekty, które mają pomóc tym, którzy najmocniej ucierpieli. Jednym z nich jest najnowszy pomysł rządu dotyczący dopłat do najmu mieszkań. Osoby, których dochody spadły w okresie pandemii, będą mogły liczyć na dopłaty rzędu nawet 1500 zł. 

Na czym ma polegać wsparcie?

Zgodnie z założeniami programu, każdy, kto odczuł wyraźną stratę finansową z powodu wystąpienia pandemii, będzie mógł się ubiegać o dopłatę do czynszu. Maksymalna kwota, którą będzie można uzyskać to 1500 zł. Jednocześnie jednak kwota ta nie może stanowić więcej niż 75% wysokości czynszu. Ponadto należy pamiętać, że aby uzyskać bon na mieszkanie, trzeba spełniać konkretne warunki.

Dopłaty do wynajmu mieszkań, czyli 1500 zł na mieszkanie

Podstawowym warunkiem jest utrata co najmniej 25% dochodów. Trzeba udokumentować, że w okresie od 14 marca, przez przynajmniej 3 miesiące dochody były niższe o ¼ lub więcej, niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Natomiast dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może być wyższy niż 175% emerytury minimalnej. Aktualnie kwota ta wynosi 2100 zł brutto. Co więcej będą istniały ograniczenia, jeśli chodzi o metraż mieszkania. Osoby żyjące w pojedynkę mogą otrzymać dopłatę, jeśli najmowany przez nich lokal nie jest większy niż 35 mkw. W przypadku 2 osób dopuszczalny rozmiar mieszkania to 40 mkw, dla trzech osób jest to 45 mkw, a później wraz z każdym kolejnym lokatorem, maksymalny, dopuszczalny rozmiar mieszkania rośnie o 10 mkw.

Jak otrzymać dopłatę do najmu mieszkania?

Aby otrzymać bon na mieszkanie, trzeba będzie zgłosić się ośrodka pomocy społecznej lub do urzędu miasta wraz z wypełnionym wnioskiem. Do wniosku należy dołączyć dowód prawa do mieszkania, którym może być na przykład kopia umowy podpisanej z właścicielem. Niezbędne jest również udowodnienie spadku zarobków, co należy zrobić korzystając z PIT-u za poprzedni rok. Jeżeli wszystkie dostarczone zaświadczenia zostaną zaakceptowane, wnioskodawca otrzyma świadczenie wypłacane przez okres pół roku.