Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny moment. Wreszcie kończy się długa droga starania się o kredyt, dopełnianie formalności i pilnowanie terminów. Teraz pozostaje już tylko podpisanie ostatecznej umowy z deweloperem oraz otrzymanie kluczy do wymarzonej nieruchomości. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania z rynku pierwotnego?

Odbiór techniczny

Jeśli jest się osobą, dla której techniczne terminy budowlane brzmią obco, na odbiór mieszkania od dewelopera należy zabrać ze sobą fachowca. Najlepiej, aby był to pracownik firmy budowlanej, który jest odpowiedzialny za wykończenie lokalu. Taka osoba znakomicie poradzi sobie ze sprawdzeniem, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z zapisami w umowie.

Najistotniejszą kwestią jest powierzchnia mieszkania. To jednostka rozliczenia z deweloperem i każdy inwestor, oferujący mieszkania deweloperskie w Lublinie czy innym mieście, powinien uczciwie dotrzymać warunków zapisanych w umowie. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Na pewno na pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – można posłużyć się tu ekierką lub kątownikiem. Warto spojrzeć, czy tynk jest równo rozłożony i nie ma wybrzuszeń. Wszystkie ściany oraz sufity powinny być suche.

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę?

Szczelność okien

Do przeprowadzenia testu szczelności okien nie jest potrzebny specjalista. Pomiędzy ramę a futrynę należy włożyć kartkę papieru i zamknąć okno. Jeśli kartkę można z łatwością wyjąć, może to oznaczać nieszczelność okien. Drzwi i okna w dniu odbioru powinny być czyste. W ten sposób można zauważyć ewentualne rysy i zareklamować nierówności.

Wentylacja

Często pomijaną, a ważną kwestią, jest sprawdzenie wentylacji. Źle wykonany system wentylacyjny może być przyczyną powstawania wilgoci i utrzymywania się nieprzyjemnych zapachów. Podczas odbioru należy więc sprawdzić, czy piony wentylacyjne umieszczone są zgodnie z planami.

Odbiór mieszkania od dewelopera to ostatnia chwila na zgłoszenie ewentualnych uwag. Należy je zgłosić najlepiej w obecności specjalisty lub osoby, która brała udział w powstawaniu inwestycji.