Zaufanie do agentów nieruchomości w Polsce wciąż jest bardzo małe. Z usług agencji pośrednictwa korzysta tylko jeden na czterech nabywców lub wynajmujących mieszkanie. To bardzo mało, jeśli porównamy ten wynik choćby do statystyk amerykańskich, wedle których 90% mieszkań w Stanach Zjednoczonych jest sprzedawanych lub wynajmowanych przez pośredników. Uprzedzenie do usługi pośrednictwa w branży nieruchomości często wynika ze złych doświadczeń. Podpowiadamy zatem, jak znaleźć pośrednika, aby być zadowolonym ze współpracy.

Sprawdź kompetencje pośrednika

W celu trafnego ocenienia profesjonalizmu danej agencji, warto sprawdzić kompetencje agentów. Co prawda w 2014 roku „uwolniono” zawód agenta, co oznacza, iż pośrednicy nie muszą już posiadać licencji, jednak wielu z nich decyduje się na ich wyrobienie. Z pewnością licencja Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości to symptom profesjonalnego podejścia do zawodu, dlatego zalecamy korzystać z usług tylko tych pośredników, którzy posiadają licencję PFRN. Mile widziane są również dodatkowe certyfikaty.

Jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości?

Zobacz jak działa dany pośrednik

W przypadku agencji pośrednictwa sprawdzenie profesjonalizmu jej działania wydaje się stosunkowo proste. Wystarczy bowiem odwiedzić któryś z popularnych portali ogłoszeniowych, na którym agencja zamieszcza ogłoszenia. Warto sprawdzić, czy ogłoszenia są konkretne, napisane poprawną polszczyzną oraz wykonane estetycznie. Ponadto, można również wcielić się w rolę nabywcy, aby zobaczyć pośrednika w akcji. Nawiązanie kontaktu telefonicznego lub mailowego dostarczy wielu użytecznych informacji, natomiast kulminacyjnym momentem testu agencji będą oględziny mieszkania wspólnie z pośrednikiem. Tym sposobem sprawdzić można, jak pośrednik prezentuje nieruchomości i czy namawiając do ich zakupu lub wynajmu jest przekonujący.

Poznaj opinie

Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem, warto również zaczerpnąć rady kogoś, kto w niedawnym czasie wynajmował lub sprzedawał mieszkanie wspólnie z agencją. Opinii najlepiej szukać wśród rodziny i znajomych, gdyż są one najbardziej wiarygodne. Jednak również komentarze internetowe dostarczają przydatnych informacji.