Zakup mieszkania lub budowa domu w przypadku wielu, a tak naprawdę większości ludzi wymagają zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nierozważne podejście do kwestii ubiegania się o kredyt skutkuje przykrymi konsekwencjami. Może to być odmowa ze strony banków, a jeśli uda się otrzymać pieniądze, wielce prawdopodobne, że warunki umowy będą bardzo niekorzystne. Podpowiadamy zatem, jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego.
Zadbaj o zdolność kredytową
Zanim bank zaprezentuje Ci indywidualną ofertę kredytu hipotecznego, dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Oczywiście istotna jest wysokość dochodów, jednak tak naprawdę to tylko jeden z czynników branych pod uwagę. Ważniejsza niż wysokość dochodów, jest ich stałość. Bank chce mieć pewność, że klient posiada stabilne zatrudnienie, które umożliwia mu spłacanie rat kredytowych. Dlatego też, na przykład zmiana pracy, nawet na lepiej płatną, niekoniecznie jest dobrym pomysłem, jeśli zależy Ci na atrakcyjnej ofercie kredytowej. Warto skonsultować taką kwestię z doradca kredytową, aby upewnić się, że zmiana pracy nie wpłynie negatywnie na zdolność kredytową. Czasami zmiana pracy może nawet całkowicie uniemożliwić wzięcie kredytu w danej chwili. Jest to możliwe, gdyż bank może wymagać co najmniej półrocznego zatrudnienia u danego pracodawcy, aby w ogóle przyjąć wniosek kredytowy.
Kolejną z kluczowych kwestii, na które zwraca uwagę bank, jest wiarygodność klienta. Jest on dokładnie sprawdzany pod kątem zaciąganych w przeszłości i obecnie kredytów oraz innych zobowiązań finansowych. Jeżeli zdarzało Ci się w przeszłości zalegać ze spłatą karty kredytowej czy też np. rat zakupowych, koniecznie sprawdź, czy nie widniejesz w rejestrze dłużników. Zdarza się, że próbując wziąć kredyt hipoteczny, klienci przeżywają ogromne rozczarowanie z powodu odmowy ze strony banku, gdyż nie byli świadomi swojej obecności w BIK.
Przygotuj środki i określ swoje możliwości
Decydując się na kredyt hipoteczny, powinieneś pamiętać, że wymagany wkład własny to co najmniej 20%. Jedynie w nielicznych przypadkach możliwy jest zakup nieruchomości z wkładem w wysokości 10%. Powinieneś zatem najpierw zgromadzić środki, a dopiero później podpisywać umowę kredytową. Zastanów się również, na jak wysoki kredyt Cię stać, tak aby raty nie pochłaniały większości Twojej pensji.