Wzrost cen mieszkań na polskim rynku nieruchomości widoczny jest już od wielu lat. Wielu zastanawia się, jak długo potrwa taka sytuacja. Czy ceny w końcu się zatrzymają? A może czeka nas wyraźny spadek wartości nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania są jednocześnie odpowiedzią na pytanie o to, czy zakup mieszkania to wciąż dobra inwestycja?

Czy uda się zarobić na kupnie mieszkania?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach czekają nas dalsze wzrosty cen mieszkań. Sytuacja na rynku wydaje się bowiem stabilna, a deweloperzy chętnie inwestują w zakup kolejnych gruntów. Jednak o znalezienie atrakcyjnego miejsca coraz trudniej, a z każdym rokiem zadanie to będzie jeszcze trudniejsze. Naturalnie efektem takiego stanu rzeczy jest wzrost cen nieruchomości. Co więcej, ze względu na rosnącą inflację, która zgodnie z przewidywaniami w najbliższym czasie nie zwolni, drożeją materiały budowlane.

Czy mieszkanie to wciąż dobra inwestycja?

Coraz droższa jest także energia, co nie pozostaje bez wpływu na koszty ponoszone przez deweloperów. Firmy deweloperskie ponoszą również coraz większe koszty ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Ze względu na ich niedobór rosną płace, a przez to deweloper musi zainwestować większe środki. To wszystko sprawia, że ceny mieszkań nadal rosną.

Czego się obawiać?

Co prawda wiele wskazuje na to, że ceny mieszkań nadal będą rosły, jednak pojawiają się również pewne argumenty świadczące o czymś przeciwnym. W ostatnich dwóch latach, mimo że sprzedawano bardzo dużo mieszkań, popyt na nie malał. Coraz trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny, gdyż banki nie są obecnie  w tej kwestii już tak liberalne. Co więcej, zakup mieszkania kosztuje Polaków coraz więcej, jeśli weźmiemy pod uwagę procent zarobków, który muszą przeznaczać na spłatę kredytu hipotecznego

Spadek popytu na mieszkania prędzej czy później spowoduje prawdopodobnie wyhamowanie wzrostu cen mieszkań. Pamiętajmy jednak, że zysk z inwestycji w mieszkania czerpie się nie tylko ze sprzedaży nieruchomości po cenie wyższej niż cena zakupu. Nawet jeśli stawki za metr kwadratowy będą spadać, inwestorzy wciąż będą zarabiać na wynajmie mieszkań.