Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek często liczony w setkach tysięcy złotych. Niestety nie jest to jedyny koszt, z jakim musimy się liczyć i brać pod uwagę. Wiele osób często zapomina lub nie ma świadomości że zakup mieszkania, wiąże się też z innymi kosztami. Jakie są zatem koszty zakupu mieszkania? Wszystkie informacje o kosztach kupna mieszkania prezentujemy poniżej.

Jakie są koszty zakupu mieszkania?

Koszty notarialne i sądowe

Pierwszym typem kosztów, jakie poniesiemy, kupując nieruchomość oprócz nominalnej ceny, są koszty notarialne. Będzie to opłata dla notariusza za wykonanie usługi, która zależy od oferty kancelarii czy wysokość transakcji. Przeważnie kwota ta wynosi ok. kilku tysięcy złotych przy zakupie mieszkania za 250 000 zł na kredyt. Następnie przy zakupie mieszkania musimy opłacić koszty sądowe. Wpisanie właściciela do księgi wieczystej czy hipoteki - będzie to ok. kilkuset złotych.

PCC — Podatek od czynności cywilnoprawnych

Jednym z najbardziej nielubianych kosztów transakcji kupna mieszkania jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest to podatek, który uwzględnia transakcje cywilnoprawne nieobjęte podatkiem VAT i wynosi 2% od wartości rynkowej mieszkania. Urząd Skarbowy może w ciągu 5 lat zweryfikować tę sumę i jeśli uzna ją za zbyt niską (sumę kupna), może nakazać nam dopłacenie 2% od różnicy. Podatek ten zapłacimy u notariusza podczas zawierania umowy. W cenie kilkunastu złotych będziemy musieli również zapłacić za PCC od ustanowienia hipoteki.

Prowizje dla banku i biura nieruchomości

Ostatnim rodzajem dodatkowych opłat, które będziemy musieli ponieść — ale które nie obowiązują w pewnych przypadkach, jest prowizja banku lub prowizja dla biura pośrednictwa nieruchomości. Jeśli bierzemy kredyt na kupno mieszkania, tak jak w przypadku każdej innej pożyczki czy kredytu będziemy musieli ponieść koszty. Koszty bankowe są ujęte w różny sposób np. pod opcją oprocentowania, uruchomienia kredytu, prowizji itp. i wynoszą ok. 3%-4% rocznie, co przy 20-letnim okresie spłaty może dać nawet kilkadziesiąt procent nominalnego kredytu. Jeśli korzystamy z pomocy biura nieruchomości, również będziemy musieli jednorazowo zapłacić ok. kilku procent prowizji za pomoc w finalizowaniu transakcji czy zakupie mieszkania.