Mieszkanie bezczynszowe wydaje się doskonałym rozwiązaniem ze względu na niskie koszty eksploatacji. Jednak czy rzeczywiście warto kupić tego typu lokal? Jakie są plusy i minusy mieszkań bezczynszowych? Czym one tak naprawdę są i z czego finansowane jest utrzymanie części wspólnych na osiedlach z mieszkaniami tego typu?

Samodzielność zamiast czynszu

Mieszkania bezczynszowe to takie, których posiadanie nie zobowiązuje właściciela do opłacania comiesięcznego czynszu do spółdzielni czy też zarządcy. W tym przypadku właściciel ponosi tylko koszty związane z usługami, z których korzysta. Zobowiązany jest płacić za wywóz śmieci oraz media. Jednak brak opłat przeznaczonych na utrzymanie czystość w bloku, pielęgnację trawnika przed blokiem, czy też fundusz remontowy.

Mieszkania bezczynszowe –– co warto o nich wiedzieć?

Oczywiście również w blokach bezczynszowych koniecznością jest troska o przestrzeń wspólną. Regularne remonty elewacji, czy malowanie klatki to także kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę. Zatem z czego opłacane są te wydatki? Właściciele finansują je na własną rękę, najczęściej wchodząc ze sobą w porozumienie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby poszczególni właściciele mieszkań w danym bloku przykładowo ocieplali tylko swoje mieszkania. Jeżeli zatem konieczne jest wykonanie ocieplenia, sąsiedzi ustalają koszty wykonania remontu i składkę, którą każdy musi uiścić.

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?

Niewątpliwie zakup bezczynszowego mieszkania w Lublinie, Warszawie czy innym mieście Polski zachęca niskimi kosztami eksploatacji. Czynsz w mieszkaniach czynszowych stanowi duże obciążenie finansowe, zwykle rzędu kilkuset złotych. Z drugiej jednak strony trzeba się liczyć z tym, że mieszkanie bezczynszowe również rodzi pewne koszty związane z przestrzenią wspólną czy remontami. W tym przypadku trzeba opłacać je z własnej kieszeni.

Dlatego też przed zakupem mieszkania bezczynszowego warto się zorientować, jakie remonty będą konieczne do wykonania w bloku czy też przed blokiem w najbliższej przyszłości. Jeżeli budynek jest w kiepskim stanie, prawdopodobnie koszty remontów będą wysokie, przez co zakup mieszkania w tej akurat lokalizacji może się okazać nieopłacalny.