Znalezienie mieszkania zgodnego z naszymi oczekiwaniami na rynku wtórnym to dopiero połowa sukcesu. Prawdziwe sprawdzenie mieszkania odbywa się, dopiero gdy zjawimy się tam osobiście, gdyż opisy czy zdjęcia — nawet najlepiej wykonane nie oddają do końca wnętrza i samej nieruchomości. W tym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oglądając przyszłe mieszkanie, aby nie ominąć żadnej dla nas ważnej rzeczy.
Lokalizacja, sąsiedztwo i udogodnienia
Oglądanie i sprawdzenie mieszkania z rynku wtórnego powinno rozpocząć się jeszcze na chwile przed tym, jak wejdziemy do swojego wymarzonego mieszkania. Warto sprawdzić lokalizację mieszkania, okolice i udogodnienia, jakie ona oferuje. Będą to z pewnością przystanki komunikacji miejskiej, przychodnie, przedszkola, parki czy lokale gastronomiczne. Warto sprawdzić również, z jakimi innymi skupiskami ludzi będziemy sąsiadowali.
Stan techniczny lokalu i budynku
Kolejnym krokiem sprawdzenia naszego nowego mieszkania z rynku wtórnego jest sprawdzenie jego stanu technicznego oraz stanu technicznego budynku. W tym celu warto skorzystać z pomocy np. rzeczoznawcy czy agenta nieruchomości. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić ogólny stan techniczny mieszkania i budynku, jego ocieplenie, stan windy itp. Warto również dowiedzieć się informacji na temat instalacji wodnych, elektrycznych, gazowych i ich remontów. Jeśli nie będą one sprawne, możemy kupić mieszkanie, które będzie borykało się w najbliższym czasie z awariami i usterkami.
Wyposażenie mieszkania
Ostatnim, najbardziej szczegółowym etapem oglądania mieszkania z rynku wtórnego jest jego wyposażenie oraz funkcjonalność. W tym kroku powinniśmy sprawdzić dokładnie samo mieszkanie, które mamy zamiar kupić. Będzie to przegląd różnego rodzaju instalacji, okien, gniazdek, elementów budowlanych jak wyspy w kuchni itp. Powinniśmy obejrzeć też sprzęt w postaci armatury, podłóg i tych elementów, których nie mamy zamiaru wymieniać. Korzystne będzie również sprawdzenie okien i drzwi czy kratek wentylacyjnych.
Stan prawny
Mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy sprawdzić również od strony prawnej i formalnej. Do obowiązkowych czynności będzie sprawdzenie aktu własności właściciela, hipoteki czy osób zameldowanych w mieszkaniu. Warto również sprawdzić finanse mieszkania, aby nie kupić mieszkania zadłużonego np. w spółdzielni.