Choć przeważnie wiemy już, jak działa zakup mieszkania, gdy planujemy zakup takiej nieruchomości, istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę. Z pewnością będzie to kredyt, z którego korzysta bardzo wiele osób i jest on jedyną możliwością nabycia mieszkania przez nie. Jak zatem przebiega zakup mieszkania z kredytem i na co zwraca uwagę? Zakup mieszkania z kredytem — krok po kroku przedstawiamy poniżej.

Zakup mieszkania z kredytem — krok po kroku

Badanie zdolności kredytowej

Pierwszym etapem kupowania mieszkania na kredyt jest zbadanie swojej zdolności kredytowej. Podczas wizyty w banku podajemy odpowiednie dane takie jak zarobki, zobowiązania, posiadane kredyty, sytuacja finansowa itp. Następnie otrzymujemy ofertę kredytową. Zbadać swoją zdolność możemy w kilku bankach. Każdy bank może zaoferować nam inny kredyt o innej wysokości i parametrach.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Jeśli wiemy już wstępnie, na jaką sumę kredytu możemy liczyć kolejnym krokiem zakupu mieszkania, jest podpisanie umowy przedwstępnej. Określamy w niej chęć kupna nieruchomości, termin zakupu oraz wpłacamy przy okazji zadatek. Umowę podpisujemy u notariusza i jest ona wbrew pozorom jednym z najważniejszych dokumentów w całym procesie.

Złożenie wniosku o kredyt

Kolejnym etapem kupna mieszkania na kredyt jest powrót do banku i złożenie właściwego wniosku kredytowego. Przedstawimy w nim naszą umowę przedwstępną, jesteśmy weryfikowani czy uzupełniamy brakujące dokumenty. Po kilku — kilkunastu dniach otrzymujemy decyzję kredytową i jeśli jest ona pozytywna, możemy udać do notariusza sfinalizować transakcję.

Finalizacja transakcji i uruchomienie kredytu

Ostatnimi elementami kupna mieszkania z kredytem jest finalizacja transakcji. Jeśli mamy już pozytywną decyzję kredytową i wiemy, że otrzymamy środki na zakup własnego M, możemy udać się do notariusza i podpisać umowę kupna nieruchomości. Z tymi dokumentami należy udać się do banku, aby uruchomić kredyt. Tylko ich dostarczenie spowoduje wypłacenie pieniędzy i zrealizowanie transakcji. Każdy bank ma też swój termin np. 5 czy 7 dni, dlatego czynność tę należy wykonać niezwłocznie.