Schemat postępowania w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego zwykle jest podobny. Przeglądamy ogłoszenia, wybieramy te najbardziej interesujące, a następnie umawiamy się na oględziny lokalu. Podczas wizyty zwykle okazuje się, iż wielu istotnych kwestii w ogłoszeniu zwyczajnie nie uwzględniono. Tym samym poszukując używanego mieszkania, należy mieć oczy szeroko otwarte, aby nie kupić lokalu z defektami lub niedogodnościami. Na co zwracać uwagę?

Status prawny

Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić, czy posiada ono księgę wieczystą. Zdarza się, że jej nie ma, gdyż nie jest to wymagane prawnie. Tak jest w przypadku własnościowych spółdzielczych praw do lokalu. Właściciel takiego mieszkania powinien udostępnić wgląd do aktu notarialnego określającego stan prawny nieruchomości. Jeżeli natomiast KW istnieje, sprawdzić w niej można m.in. dostępność wszystkich właścicieli, a także dowiedzieć się o ewentualnych obciążeniach nieruchomości. Warto również poprosić sprzedawcę mieszkania o uzyskanie urzędowego zaświadczenia o braku lokatorów w mieszkaniu.

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Stan techniczny budynku i mieszkania

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego sprawdzenie stanu technicznego to kwestia obowiązkowa. Warto zwrócić uwagę nie tylko na mieszkanie, ale również na cały budynek. Obejrzyj dokładnie elewację budynku, oceniając jej stan. Zwróć uwagę, czy klatka schodowa jest zadbana, a jej wymiary spełniają Twoje potrzeby. Stan budynku dostarcza wielu informacji na temat zarządcy budynku, jak również jego mieszkańców.

Po wejściu do mieszkania rozglądaj się w poszukiwaniu grzyba, pęknięć na ścianach i innych niepokojących objawów, mogących świadczyć o wadliwości instalacji. Zadawaj właścicielowi jak najwięcej pytań, gdyż tylko dociekliwość pozwoli Ci poznać tajemnice mieszkania, które planujesz kupić za duże pieniądze.

Okolica – udogodnienia i niedogodności

Każdy budynek funkcjonuje w pewnej przestrzeni, która jest tak samo ważna dla komfortu mieszkania, jak jakość wnętrza lokalu. Powinieneś zatem zainteresować się okolicą. Co należy sprawdzić? Dowiedz się, jak dana dzielnica jest skomunikowana z resztą miasta, odwiedzając pobliskie przystanki. Zobacz również, w jakiej odległości jest najbliższy park. Z pewnością niezwykle istotna jest także infrastruktura handlowa i edukacyjna – sklepy, piekarnie, szkoły przedszkola. Oczywiście każdy ma nieco inne potrzeby i doceni dostępność innych obiektów. Nie zapomnij również sprawdzić ewentualnych niedogodności towarzyszących życiu w danej okolicy. Skontroluj, czy w sąsiedztwie nie występują na przykład źródła hałasu lub nieprzyjemnego zapachu.

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Co jeszcze jest ważne?

Powyższe porady dotyczą najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Niemniej jednak to tylko początek długiej listy spraw, którymi warto się zainteresować. Niezwykle istotne jest na przykład uzyskanie informacji o sąsiadach i atmosferze w bloku. Warto oczywiście uzyskać te informacje od obecnego właściciela, jednak dobrze byłoby również porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Ponadto, zawsze powinno się również zadać pytanie o przyczynę wystawienia mieszkania na sprzedaż. Może się bowiem okazać, iż właściciel ukrywa jakieś niedogodności, związane z mieszkaniem w danej nieruchomości.