Od kilku kwartałów zauważalny jest spadek sprzedaży mieszkań w Warszawie. Z miesiąca na miesiąc popyt wyraźnie staje się słabszy. Zatem dlaczego stawki za metr kwadratowy mieszkania wciąż rosną? Sytuacja z pozoru wydaje się absurdalna, w rzeczywistości jednak ma swoje racjonalne wytłumaczenie.
Zależność między cenami a popytem
Ze względu na wysokie ceny mieszkań w Warszawie, zainteresowanie nimi spada. Mowa tutaj głównie o rynku pierwotnym, na którym mieszkania są jednak nieco droższe. Coraz więcej osób nie może sobie pozwolić na nabycie nowej nieruchomości, decydują się zatem na zakup używanego lokalu. Inni natomiast całkowicie rezygnują z zakupu nieruchomości. Tak więc widoczna jest zależność, między wzrostem cen, a spadkiem sprzedaży. Zatem dlaczego deweloperzy nie obniżają stawek? Czemu mieszkania stają się coraz droższe?
Wyższe koszty inwestycji
Podstawową przyczyną dalszego wzrostu cen mieszkań są coraz wyższe koszty inwestycji. Wolny teren w Warszawie jest coraz cenniejszy, między innymi dlatego, że coraz trudniej go znaleźć. Poza tym, od kilku lat mamy do czynienia z wysoką inflacją, przez co inwestorzy muszą coraz więcej płacić za materiały budowlane. Rosną również wynagrodzenia, przez co deweloperzy płacą wykonawcom więcej niż kilka lat temu. To wszystko sprawia, że koszt wybudowania nieruchomości mieszkalnej z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc, staje się coraz wyższy.
Sprzyjająca koniunktura
Wydawać by się mogło, że mimo wysokich kosztów budowy, dewelopery i tak będą obniżali ceny mieszkań, skoro brakuje nabywców. Okazuje się jednak, że mimo widocznego spadku popytu, nowe mieszkania w Warszawie wciąż cieszą się dużą popularnością. Ze względu na dobrą koniunkturę gospodarczą, bezrobocie w Polsce jest dziś minimalne. Ponadto, regularnie rosną średnie zarobki, tym samym mimo rosnących cen mieszkań, Polaków wciąż często stać na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Trudno w tym momencie określić, jak wysoko znajduje się pułap cenowy, od którego ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie przestaną rosnąć.