W polskim prawie istnieją jasne przepisy, określające obowiązki i prawa wynajmującego oraz najemcy. Warto je znać, decydując się na wynajem mieszkania. Dzięki temu wiemy, czego możemy oczekiwać od drugiej strony umowy oraz do czego sami jesteśmy zobowiązani.
Prawa i obowiązki wynajmującego
Podstawowym obowiązkiem wynajmującego jest zapewnienie, aby lokal został oddany do użytku w stanie określonym w umowie. Odpowiada on również za to, aby wszelkie instalacje związane z budynkiem działały w sposób prawidłowy. Ma on za zadanie dbać o ich sprawność przez cały okres trwania umowy. Oznacza to tyle, że w przypadku awarii, to wynajmujący ma obowiązek naprawiać tego rodzaju instalacje. Jeżeli nie robi tego w terminach wyznaczonych przez najemcę, ten ostatni może zrobić to samodzielnie, obciążając kosztami wynajmującego.
Prawem wynajmującego jest natomiast określenie kaucji pobieranej przy podpisaniu umowy. Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek niepłacenia czynszu czy też wyrządzenia szkód w mieszkaniu.
Prawa i obowiązki najemcy
Najemca przede wszystkim ma obowiązek opłacać ustalony czynsz w określonym w umowie terminie. Ponadto najemca zobowiązany jest wykorzystywać lokal zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może również wprowadzać żadnych znaczących zmian w mieszkaniu bez zgody właściciela, nawet jeżeli zmiany te uznać można za ulepszenie lokalu. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego stanu technicznego lokalu. Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w takim samym stanie technicznym, w jakim znajdowało się w momencie rozpoczęcia wynajmu. Oczywiście nie dotyczy to naturalnych zniszczeń eksploatacyjnych.
Najemca ma prawo wypowiedzieć umowę nie przestrzegając okresu wypowiedzenia, jeżeli wynajmujący nie dotrzymuje swoich obowiązków. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której instalacje związane z budynkiem nie działają poprawnie, a wynajmujący odmawia naprawy. W takiej sytuacji najemca może również wnieść o obniżenie kwoty czynszu. Wszelkie spory dotyczące nieprzestrzegania obowiązków najemcy czy wynajmującego, których nie uda się rozwiązać, rozstrzygane są przed sądem.