Rynek pierwotny i rynek wtórny to dwa pojęcia, które bardzo często pojawiają się przy temacie zakupu mieszkań. To właśnie od nich powinniśmy rozpocząć cały proces i decyzję o zakupie mieszkania. Wiele osób nie wie, czym różnią się te dwa pojęcia — rynki lub nie wie do końca czym tak właściwie są. W tym tekście opisujemy rynek pierwotny i wtórny nieruchomości oraz przedstawimy różnice między nimi.
Rynek pierwotny
Rynek pierwotny to rynek nieruchomości, na którym znajdują się mieszkanie nowe - nigdy nieużywane. Najczęściej transakcja odbywa się między klientem a deweloperem — nieco rzadziej między klientem a spółdzielnią. Na rynku pierwotnym mamy do wyboru zatem mieszkania nowe. Mogą być one już ukończone, w trakcie budowy lub w inwestycji, która dopiero zacznie się za określony czas i zakończy o określonej dacie. Mieszkania na rynku pierwotnym mogą być sprzedawane w różnym stanie wykroczenia. Mogą być to stany surowe, które wykończymy według własnego pomysłu, stany deweloperskie, czyli takie, w których mieszkanie jest wykończone jedynie wstępnie lub już wykończone według konkretnego projektu czy pomysłu mające zabudowy, meble itp. Na rynku pierwotnym możemy kupować zarówno mieszkania, domy, ale i również lokalne handlowo usługowe.
Rynek wtórny
Rynek wtórny to rynek nieruchomości, na którym znajdują się mieszkanią używane. Posiadają one już swoich właścicieli, którymi są osoby prywatne lub osoby prawne czy firmy. W tej opcji mieszkania są już wcześniej używane i wykorzystywane do mieszkania. Będą one zatem wykończone oraz mogą być w różnym stanie technicznym. Bardzo często, aby móc w nich zamieszkać konieczny będzie remont i dostosowanie mieszkania do swoich preferencji. Mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj są już kilkunasto — kilkudziesięcioletnie. Mogą zdarzyć się też korzystne mieszkania, które mają jedynie kilka lat, co jest raczej rzadkością.
Różnice
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nabywamy nowoczesne mieszkanie w nowej technologii i nowym stanie. Kupując takie mieszkanie, płacimy również niższy podatek oraz jesteśmy pierwszymi właścicielami. Mieszkania z rynku wtórnego są z pewnością już gotowe i płacimy za konkretną nieruchomość. Są one też dużo częściej zlokalizowane bliżej centrum lub w nim samym. Nie musimy również czekać na mieszkanie które jest dostępne od “zaraz”.