Połączenie nienagannej estetyki z funkcjonalnością bywa trudne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Lokale o powierzchni 35 m^2 i mniejsze wymagają pewnego wysiłku, aby dobrze je urządzić. O czym należy pamiętać, urządzając tego rodzaju wnętrze?

W poszukiwaniu przestrzeni

W przypadku niewielkiego mieszkania każda, nawet najmniejsza przestrzeń jest istotna. Warto się zatem zastanowić, co zrobić, aby uzyskać choć jeden dodatkowy metr. Polecanym rozwiązaniem jest wyburzenie którejś ściany, o ile pozwala na to architektura budynku. Przede wszystkim warto połączyć pokój dzienny z kuchnią. Rozwiązanie to sprawia, że realnie zyskujemy dodatkową przestrzeń. Co więcej, mieszkanie powiększa się również optycznie. Wydaje się także, że rozwiązanie w postaci połączenia dwóch wymienionych pomieszczeń jest po prostu funkcjonalne. Kuchnia w małym mieszkaniu jest zwykle niewielka, przez co zburzenie ściany sprawia, że po prostu bardziej komfortowo się w niej gotuje.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Wyznacz strefy

Ażeby wnętrze kawalerki czy innego małego lokalu było funkcjonalne, trzeba dobrze rozplanować zagospodarowanie mieszkania. Dobrym pomysłem jest podział na strefy. Jedną z nich powinna być oczywiście strefa gotowania, czyli po prostu kuchnia. Niezbędna jest także strefa wypoczynku, w której znajdą się np. kanapa i fotel wraz z niewielkim stolikiem. Całość niech uzupełnia strefa jadalniana, w której stanie stół z krzesłami. Jeżeli to możliwe, można również wyznaczyć strefę pracy z biurkiem i fotelem obrotowym. Jeśli jest to natomiast niemożliwe, funkcje strefy pracy może przejąć strefa jadalniana. 

Pomysł na motyw przewodni

Jeśli poza funkcjonalnością chcemy również osiągnąć ciekawy efekt estetyczny, pomyślmy o motywie przewodnim, według którego urządzimy mieszkanie. Może być nim na przykład filc, doskonale sprawdzający się jako obicie kanapy czy też w formie dodatków. Interesującą opcję stanowi również filcowa dekoracja ściany, którą umieścić można na przykład nad kanapą lub sofą, bądź też nad stołem w strefie jadalnianej.