Dziś coraz częściej można spotkać się z praktyką inwestycji w nieruchomości w celu ich dalszego wynajmu. Korzyści finansowe oznaczają przede wszystkim spłatę zaciągniętego kredytu. Właściciele mieszkań spotykają się jednak z takimi terminami, jak wynajem, podnajem lub współpraca z firmą zarządzającą najmem. Co te pojęcia właściwie oznaczają?

Podnajem – nowoczesna forma zarobku na nieruchomościach

Podnajem to nic innego, jak oddanie nieruchomości we władanie innego podmiotu – zazwyczaj firmy – w celu dalszego najmu. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj właściciele mieszkań, którzy nie mają czasu na szukanie najemców, nie dysponują wystarczającą wiedzą lub mieszkają w innym mieście i nie mają możliwości zajmowania się nieruchomością.

Wynajem a podnajem - na czym polega i czym się różnią?

Właściciel mieszkania podpisuje wówczas umowę, w której zawarty jest dokładny czas jej trwania, a także informacje dotyczące wysokości czynszu, opłat za media, termin regulowania należności czy warunki rozwiązania umowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właściciela mieszkania, ponieważ nie musi on przygotowywać kolejnych umów, dokonywać rozliczeń kaucji czy monitorować stanu mieszkania. Wszystkim zajmuje się podmiot, który ma nieruchomość w swoim władaniu.

Wynajem

To tradycyjna forma przekazania własnej nieruchomości w odpłatne użytkowanie osobom trzecim na podstawie zawartej umowy. Właściciel chcący wynająć swoją nieruchomość czerpie z niej zazwyczaj korzyści finansowe. Wynajem może być krótko- lub długoterminowy. Wszystko zależy od organizacji i indywidualnych możliwości właściciela. Warto wspomnieć, że taka osoba samodzielnie monitoruje stan mieszkania, odpowiedzialna jest za wszelkie remonty (o ile nie ustalono inaczej), a w razie przekazania nieruchomości nieuczciwym lokatorom, musi starać się o ściągnięcie swoich należności.

Wynajem a podnajem to dwie zupełnie odmienne kwestie. Dziś mnóstwo jest firm, które skutecznie zarządzają przekazaną im nieruchomością, i równie wielu jest właścicieli, którzy świetnie sobie radzą przy samodzielnym wynajmie swojego mieszkania.