Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania okazuje się niezwykle ważnym dokumentem nie tylko dla wynajmującego, ale również dla najemcy. Dzieje się tak, ponieważ protokół pozwala nam na uniknięcie ewentualnych kosztów powstałych w wyniku zniszczeń poszczególnych sprzętów znajdujących się w lokalu czy jego infrastruktury.

Z tego też powodu, decydując się na przykład na inwestycję w mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie, podczas szukania najemców warto pamiętać o tym, że protokół powinien stać się dla nas najbardziej istotnym dokumentem oprócz zawartej umowy. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób go przygotować i jakie informacje dobrze jest w nim zawrzeć.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania - co powinno się w nim znaleźć?

To prawda, że inwestycja w nieruchomości zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, którego stopień wynika z naszej świadomości i przygotowania. W praktyce oznacza to, że decydując się na mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie, powinniśmy jeszcze przed zakupem oszacować koszty wynajmu oraz przemyśleć, czy na pewno wiemy, w jaki sposób zarządzać takim lokalem.

Wielu początkujących inwestorów popełnia duży błąd, rezygnując między innymi z przygotowania protokołu zdawczo-odbiorczego. Efektem niekiedy bywają zniszczenia powstałe w mieszkaniu podczas wynajmu, w przypadku których nie jesteśmy w stanie udowodnić, że nie było ich tam przed wprowadzeniem się najemców.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania - dlaczego warto się na niego zdecydować?

Odpowiednio przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy powinien informować o obecności i stanie poszczególnych urządzeń w mieszkaniu - warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sprzęty AGD i RTV, dekoracje, lampy, zastawę stołową czy niektóre meble. Co więcej, inwestując w mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie w rynku pierwotnym, dobrym pomysłem będzie sporządzenie opisu stanu wszystkich instalacji oraz takich elementów jak tynki czy podłogi. Oprócz tego nie powinniśmy zapominać o takich informacjach jak dane stron umowy, liczba przekazanych kompletów kluczy czy spisanie liczników.