Aktualnie trudno znaleźć bezpieczną inwestycję, która gwarantowałaby rozsądny zysk. Lokaty są oprocentowanie niezwykle nisko ze względu na niskie stopy procentowe. Nie dziwi zatem, że wiele osób szuka alternatywnych metod inwestycji. Jedną z nich jest inwestycja w aparthotel. Na czym to polega i czy jest opłacalne?

Czym jest aparthotel?

Aparthotel to w dużym uogólnieniu coś pomiędzy pokojem hotelowym a mieszkaniem. Pod względem metrażu i wyposażenia pomieszczenie mieszkalne w aparthotelu to po prostu apartament. Jednak znajduje się on w budynku przystosowanym pod krótkoterminowy wynajem pomieszczeń. Zwykle wszystkie apartamenty w danym budynku są wykonane w podobnym stylu i podobnie wyposażone. Ponadto są obsługiwane przez osoby zatrudnione przez operatora. Co więcej w budynku przeważnie znajdują się udogodnienia charakterystyczne dla hoteli, takie jak basen, restauracja czy pralnia.

Inwestycja w aparthotel - czy warto?

Na czym polega inwestycja w aparthotel?

Inwestycja w aparthotel polega na zakupie apartamentu, a następnie jego wynajmie. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla zakupu zwykłego mieszkania pod wynajem. Rzecz w tym, iż inwestor podpisuje umowę z operatorem budynku, który zobowiązuje się do obsługi apartamentu oraz jego gości. Oczywiście nie jest to darmowe. Przeważnie operator pobiera opłatę w wysokości około połowy kwoty wynajmu. Warto podkreślić, że zakres usług świadczonych przez operatora bywa bardzo różny. Niektórzy ograniczają się jedynie do wydania kluczy gościom i interwencji w sytuacjach kryzysowych. Inni natomiast zajmują się wynajmem mieszkania od początku do końca, gwarantują również sprzątanie apartamentu.

Pomimo że operator zabiera dla siebie dużą część dochodów, wynajem apartamentu w aparthotelu gwarantuje zyski w wysokości 4-8%. Wiele zależy od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się aparthotel, w zależności czy są to mieszkania w Lublinie, Wrocławiu czy stolicy, kwota ta będzie się różnić. Ogromny wpływ ma także to jak kompleksowa jest obsługa mieszkania oraz w jakim standardzie jest wykonane. Niewątpliwie przy takiej stopie zwrotu, niewielkim wysiłku związanym z obsługą inwestycji oraz jej bezpieczeństwie jest to ciekawa alternatywa dla ulokowania pieniędzy.