Chcąc sprzedać nieruchomość, możesz zająć się tym procesem samodzielnie lub zlecić to zadanie biuru nieruchomości. To drugie rozwiązanie jest dziś wybierane częściej ze względu na większą skuteczność sprzedaży, oszczędność czasu oraz możliwość uzyskania wyższej ceny za mieszkanie. Umowa z biurem nieruchomości może być otwarta lub na wyłączność. Czym różnią się te dwie formy współpracy? Czy warto zdecydować się na kooperację z jednym tylko agentem?

Umowa otwarta i na wyłączność

Umowa otwarta to taka, w której dana agencja nieruchomości jest tylko jednym z podmiotów próbujących sprzedać nieruchomość. Decydując się na umowę otwartą możesz zlecić zadanie sprzedaży nieruchomości kilku agencjom, równolegle zajmując się tym również osobiście. Natomiast umowa na wyłączność to zobowiązanie wobec konkretnego agenta z danej nieruchomości. W takim przypadku musi on pośredniczyć w transakcji sprzedaży.

Umowa na wyłączność - plusy i minusy

Minusy umowy na wyłączność

Podpisanie umowy na wyłączność niewątpliwie jest pewnym ograniczeniem. Nie możesz podpisać umowy sprzedaży bez udziału danego agenta i wypłacenia mu stosownej prowizji. Nawet jeśli znajdziesz kupca na własną rękę, poniesiesz koszty. Ponadto, jeśli zlecasz poszukiwanie kupców kilku agencjom przynajmniej teoretycznie zdobywasz większy zasięg. W rzeczywistości jednak te minusy często okazują się pozorne. Umowa na wyłączność z agentem nieruchomości ma natomiast wiele zalet, które omawiamy w dalszej części tekstu.

Zalety umowy na wyłączność

Jeżeli sprzedażą Twojej nieruchomości zajmuje się tylko jeden agent, jego zaangażowanie jest o wiele większe. Agencje posiadają w ofercie mnóstwo mieszkań należących do właścicieli, z którymi podpisali umowy otwarte. Przeważnie nie szukają dla nich kupców, a jedynie oferują je klientom, którzy są zainteresowanie podobnymi nieruchomościami. W przypadku umowy na wyłączność agent aktywnie poszukuje nabywców. Mozesz mieć wtedy pewność, że ogłoszenie o sprzedaży znajdzie się na wszystkich możliwych portalach ogłoszeniowych. Ponadto, jest to rozwiązanie wygodniejsze pod względem logistycznym. Pełen zakres obowiązków dotyczących poszukiwania nabywców przejmuje jedna osoba i tylko z nią musisz się kontaktować. Co więcej, statystyki pokazują, że umowa na wyłączność przyspiesza znalezienie nabywcy nawet pięciokrotnie.