Wbrew pozorom inwestycja w nieruchomość nie zawsze musi oznaczać, że zyskujemy lokal na własność. Bardzo dużo zależy między innymi od formy własności nieruchomości, która określa naszej prawa oraz informuje nas, w jakim stopniu możemy zarządzać danym lokalem. W praktyce oznacza to, że niektóre formy własności nie będą dziedziczne (nie będziemy mogli zawrzeć ich w spadku) lub nie zyskamy możliwości samodzielnego przekształcenia lokalu mieszkalnego w użytkowy. Z tego też powodu warto poznać podstawowe formy własności nieruchomości i zastanowić się, która z nich będzie dla nas najbardziej korzystna.

Lokal na własność jako najpopularniejsza forma własności

Większość osób, która decyduje się na inwestycję w mieszkania, poszukuje oferty zapewniającej lokal na własność. Trudno się temu dziwić - tego typu forma własności zapewnia nam najwięcej praw związanych z zarządzaniem nieruchomością. Dzięki temu możemy bez żadnych trudności wynająć mieszkanie lub uczynić lokal użytkowym. Warto również wspomnieć o tym, że każdy taki lokal jest wpisany do księgi wieczystej, a w przypadku chęci sprzedaży będziemy musieli przygotować odpis. 

Formy własności nieruchomości - jakie są różnice?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - kiedy warto się na nie zdecydować?

Niezwykle powszechną formą własności nieruchomości jest również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Tego typu własność upoważnia nad do przekazania mieszkania w darowiźnie, spadku czy obciążenia hipoteką. Ponadto w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu możemy z powodzeniem wynająć je dowolnej osobie. Nie będziemy jednak mogli podejmować samodzielnej decyzji do przekształcenia mieszkania w lokal użytkowy. Warto jednak wspomnieć o tym, że po likwidacji spółdzielni zyskamy prawo do lokalu na własność.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego - co warto o nim wiedzieć?

W przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że takiego mieszkania nie możemy nikomu przekazać w darowiźnie czy w testamencie. Ponadto nie uzyskamy wpisu do księgi wieczystej, co jednocześnie uniemożliwia nam skorzystanie z kredytu hipotecznego. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że mamy prawo do wynajęcia mieszkania bez zgody spółdzielni pod warunkiem, że nie zmieni to jego charakteru w użytkowy.