Sprzedaż mieszkania to transakcja, która budzi wiele obaw, zwłaszcza gdy dochodzi do niej po raz pierwszy. Sprzedający nie zawsze wie, jakich dokumentów należy dopilnować, obawia się także samej transakcji, gdy już dojdzie do podpisania umowy. Jak bezpiecznie sprzedać swoją nieruchomość?

Działania samodzielne

Podejmując się sprzedaży mieszkania na własną rękę, trzeba wziąć za całą transakcję 100% odpowiedzialności. Oznacza to załatwianie wszelkich spraw, dopinanie wszystkiego na ostatni guzik, pilnowanie terminów i znajomość przepisów prawa. Dochodzi też kwestia negocjacji ceny i uginanie się pod prośbą kupujących. Jak sobie z tym poradzić? Trzeba przede wszystkim dużo czytać, zasięgać informacji w sieci, korzystając ze sprawdzonych źródeł. Dobrym rozwiązaniem jest wsparcie ze strony profesjonalnego doradcy. Wówczas jest pewność, że cała transakcja będzie przeprowadzona bezpiecznie i rzetelnie.

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Umowa przedwstępna

Dobrym zabezpieczeniem dla sprzedającego będzie sporządzenie umowy przedwstępnej, która przybierze formę aktu notarialnego. Treść umowy zobowiąże obie strony do zachowania warunków sprzedaży i wyznaczonych terminów. W ten sposób postępują na przykład inwestorzy, oferujący mieszkania w Rzeszowie na sprzedaż. Dlaczego nie brać z nich przykładu, by zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji?

Zaliczka lub zadatek

Nic tak nie motywuje do dalszej sprzedaży jak wpłacenie z góry określonej sumy. Zadatek lub zaliczka to pomysłowy sposób na zabezpieczenie transakcji przez sprzedającego. Należy jednak wiedzieć, że zaliczka to część kwoty wpłacana na poczet zakupu nieruchomości i w przeciwieństwie do zadatku, może podlegać zwrotowi. Zadatek natomiast jest bezzwrotny i przepada w chwili, gdy kupujący nie wywiązał się z warunków umowy. Jeśli taka sytuacja wynikła ze strony sprzedającego, jest on zobowiązany do zwrotu zadatku w wysokości podwójnej wartości.

Powyższe wskazówki stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Udana transakcja sprzedaży mieszkania to także wybór właściwego notariusza i oczekiwanie na decyzję kredytową ze strony kupującego.