To prawda, że inwestycja w mieszkanie nie należy do najłatwiejszych decyzji. Z tego też powodu przed jej podjęciem często przez dłuższy czas zastanawiamy się, które rozwiązanie okaże się dla nas najkorzystniejsze. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się mieszkania bezczynszowe. Dzieje się tak, ponieważ zdaniem wielu osób brak czynszu pozwala na odłożenie większych comiesięcznych oszczędności i tym samym na lepsze zarządzanie swoimi finansami.
Mimo to powinniśmy pamiętać o tym, że mieszkania bezczynszowe nie są pozbawione wad. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie poznanie wszystkich ich lepszych oraz gorszych stron.
Mieszkania bezczynszowe - kiedy warto się na nie zdecydować?
Mieszkanie bezczynszowe będzie godną uwagi propozycją dla osób, które są ugodowe i dobrze znają swoich sąsiadów. Powinniśmy bowiem pamiętać o tym, że comiesięczny czynsz i wszelkiego rodzaju składki pozwalają na regularne dbanie o czystość klatki schodowej, wywóz śmieci czy konserwację budynku. Z tego też powodu w sytuacji, kiedy decydujemy się na mieszkanie bezczynszowe, wszystkie tego typu szczegóły musimy ustalić z naszymi sąsiadami.
Co ciekawe, w sprawie wspólnych decyzji często nie decyduje większość głosów - w większości przypadków, aby przeprowadzić różnego rodzaju prace, sąsiedzi muszą być jednomyślni. Dlatego też przed kupnem mieszkania bezczynszowego warto dowiedzieć się, jak funkcjonuje społeczność danego budynku i czy wszyscy podobnie angażują się w utrzymanie czystości. Mimo to mieszkania bezczynszowe często pozwalają nam na zaoszczędzenie pieniędzy i sprawne zarządzanie wszystkimi wydatkami.
Mieszkania bezczynszowe - wady, o których warto pamiętać przed zakupem
Zdaniem wielu osób dużą wadą mieszkań bezczynszowych jest brak funduszu remontowego. W praktyce oznacza to, że w przypadku wszelkiego rodzaju prac przy budynku musimy liczyć się z większym jednorazowym wydatkiem. Tego typu prace remontowe nie są szczególnie odczuwalne podczas takich czynności jak przemalowanie klatki schodowej czy wymiana oświetlenia. Dla naszego budżetu bardziej odczuwalne będą jednak wszelkiego rodzaju awarie czy konieczność przeprowadzenia bardziej skomplikowanych napraw. I mimo że możemy samodzielnie odkładać część pieniędzy przeznaczoną na remonty, często okazuje się to mniej wygodne niż odprowadzanie składek.