Od niemal dekady na rynku nieruchomości panuje hossa. Mieszkania drożeją z roku na rok. Trend ten jest widoczny w całym kraju, jednak wyjątkowo dobrze daje się zauważyć w Warszawie. Ceny mieszkań w stolicy są obecnie zdecydowanie wyższe niż w innych miastach wojewódzkich. 

Czy można kupić nowe mieszkanie w Warszawie poniżej 10 tys. za mkw?

Jak wskazują statystyki, zakup mieszkania w stolicy w cenie poniżej 10 tys. za mkw jest coraz trudniejszy. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwy. Obecnie wyższe ceny dotyczą niemal połowy mieszkań. Jednak decydując się na zakup nieruchomości w którejś z dzielnic bardziej oddalonych od centrum miasta, można nabyć lokal w cenie nieco poniżej podanej stawki. Najczęściej jednak nie są to nieruchomości wykonane w najwyższym standardzie.

Ceny mieszkań w Warszawie a w innych miastach

Nowe mieszkania w Warszawie i w innych miastach

Pod względem wysokości cen nowych mieszkań z Warszawą konkurować mogą w zasadzie jedynie Kraków i Gdańsk. W tych dwóch wymienionych miejscowościach stawki za metr kwadratowy są porównywalne do tych w stolicy, choć trzeba zaznaczyć, że jednak nowe mieszkania w Warszawie są nieco droższe. W Polsce wciąż są jednak miasta, w których ceny mieszkań są zdecydowanie bardziej przystępne. Jako przykład może posłużyć rynek pierwotny w Łodzi. W mieście tym z powodzeniem można znaleźć nowy lokal w cenie poniżej 5 tys. za mkw, co w przypadku Warszawy, Krakowa czy Gdańska jest w zasadzie niemożliwe.

Średnia cena mieszkania

Obecnie nowe mieszkania w Warszawie kosztują średnio ok. 500 tys. złotych. Oczywiście zawieranych jest wiele transakcji na kwoty wyższe oraz niższe, jednak aż 50% z nich mieści się w zakresie od 400 do 600 tys. W żadnym innym mieście w Polsce średnia cena kupowanych mieszkań nie jest tak wysoka. Niemniej jednak wynika to również z tego, że najchętniej kupowane mieszkania w stolicy przeważnie są większe od najchętniej kupowanych lokali w innych miastach. Podobnie jak w innych miejscowościach, w Warszawie najczęściej kupowane są mieszkania o metrażu 35-50 mkw. Niemniej jednak niewiele mniej kupuje się lokali o powierzchni powyżej 50 mkw.