Jeszcze do niedawna mieszkanie w kamienicy nie kojarzyło się z niczym dobrym. Większość takich lokali, podobnie jak całych budynków, była w opłakanym stanie technicznym. Jednak dzisiaj kamienice odnowione przez deweloperów lub władze miast wielu kojarzą się z wygodą i prestiżem. Zatem czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Wydaje się, że w wielu przypadkach jest to bardzo dobry pomysł. Niemniej jednak wskazane jest zachowanie ostrożności, ponieważ nadal czasami lokal taki może przysporzyć sporo kłopotów.

Zalety mieszkania w kamienicy

Nie ma wątpliwości, że lokale mieszczące się w kamienicach są wyjątkowe. Uwagę zwraca przede wszystkim ogromna przestrzeń. Duże metraże i wysokie sufity zapewniają wiele komfortu. Do tego dochodzi oryginalne rozplanowanie pomieszczeń, niespotykane w nowoczesnych blokach. Co więcej, kamienice niemal zawsze znajdują się w prestiżowych lokalizacjach. Decydując się na zakup takiej nieruchomości, wybieramy mieszkanie w absolutnym centrum miasta.

Mieszkanie w kamienicy - co warto wiedzieć?

Na co uważać kupując mieszkanie w kamienicy?

Na nabywców mieszkań w kamienicach czeka wiele pułapek. Wiele starszych budynków nie było poddawanych renowacji od lat. W takich budynkach stan ścian pozostawia wiele do życzenia. Często znajduje się w nich grzyb lub pleśń. Przed zakupem lokalu w kamienicy warto również sprawdzić stan wszelkich instalacji.

Inną istotną kwestią jest stan prawny kamienicy. Zdarza się, że budynek należy do wielu współwłaścicieli. Czasami jest ich nawet kilkudziesięciu. W takim przypadku konieczne jest zniesienie współwłasności lub podpisanie umowy quoad usum. Dokument ten nie znosi współwłasności, ale pozwala niezależnie zarządzać właścicielom poszczególnymi mieszkaniami. Przed zakupem mieszkania w kamienicy warto zatem sprawdzić zapis w księdze wieczystej, aby mieć pewność, że nie będzie problemów w kwestii zarządzania własnym lokalem.

Niewątpliwie zakup mieszkania w kamienicy może być bardzo dobrym pomysłem. Zamieszkanie w takim lokalu daje bowiem wiele korzyści. Niemniej jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ nie zawsze inwestycja ta jest opłacalna.