Według danych Narodowego Banku Polskiego, które dotyczą pierwszego kwartału 2018 roku, aż 20% nowych mieszkań sprzedawanych w Warszawie to nieruchomości, których metraż nie przekracza 40 mkw. Wskaźnik procentowy dotyczący liczby dostępnych na rynku mieszkań o takiej powierzchni jest natomiast niemal dwa razy mniejszy, co wyraźnie wskazuje, że deweloperzy nie nadążają za zmieniającymi się wymaganiami nabywców.
Błędne przewidywania deweloperów
Zainteresowanie małymi mieszkaniami wyraźnie rośnie, czego deweloperzy zdawali się przez wiele lat nie dostrzegać. Nie tak dawno, bo w 2013 roku odsetek sprzedawanych i oferowanych mieszkań o niewielkim metrażu był bardzo zbliżony. Jednak od tamtego czasu zainteresowanie nieruchomościami o ograniczonym metrażu stale rośnie, natomiast inwestycje utrzymują się na podobnym poziomie. Największe zainteresowanie małymi mieszkaniami przypada na początek roku 2017, gdy w skali kraju mieszkania o powierzchni poniżej 40 mkw stanowiły nawet do 25% wszystkich transakcji. Jednak ze względu na ograniczoną w tym zakresie ofertę deweloperów, w krótkim czasie doszło do wyprzedaży większości lokali, przez co teraz wskaźnik ten jest nieco niższy.
Małe mieszkania na rynku wtórnym
Sytuacja na rynku wtórnym jest nieco inna. Zainteresowanie małymi mieszkaniami jest tam nawet większe niż na rynku pierwotnym, gdyż transakcje dotyczące małych mieszkań stanowią nawet 35% procent ogółu, jednak poziom ten utrzymuje się już od dłuższego czasu. Nie widać żadnych wyraźnych trendów rosnących ani spadkowych, jednak podobnie jak na rynku pierwotnym, wyraźny jest niedobór niewielkich lokali mieszkaniowych. Stanowią one bowiem niespełna 15 procent rynku.
Spadek zainteresowania największymi mieszkaniami
Wzrost zainteresowania niewielkimi lokalami mieszkalnymi odbywa się kosztem największych mieszkań, których metraż przekracza 80 mkw. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym stanowią one zaledwie kilka procent transakcji. Jednocześnie największych mieszkań nie brakuje zarówno w ofertach deweloperów, jak i na rynku wtórnym. Duże mieszkania stanowią nawet jedną trzecią mieszkań oferowanych przez deweloperów.