Wielu wydawało się, że pandemia koronawirusa wpłynie hamująco na wzrost cen mieszkań. Jednak jak na razie zauważyć można jedynie niewielkie spowolnienie wzrostu, niemniej ceny cały czas rosną. Obecnie ceny mieszkań w Warszawie osiągają rekordowe wysokości. Jaka jest tego przyczyna i czy w najbliższym czasie można spodziewać się spadków cen?

Mieszkania Warszawa - kontynuacja wzrostów

Trend wzrostowy na rynku nieruchomości pojawił się już niemal dekadę temu. Od prawie 10 lat ceny nieustająco rosną. Wynika to z braku odpowiedniej ilości mieszkań na polskim rynku oraz rosnącej stopy życiowej Polaków. Pierwszy kwartał 2020 roku to kontynuacja trendu. Cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie przekroczyła 11 tysięcy złotych, jeśli mowa o najmniejszych nieruchomościach o powierzchni do 38 mkw. Im większe mieszkanie, tym niższa stawka za metr kwadratowy.

Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie

Rekordy na rynku pierwotnym i wtórnym

Spowolnienie gospodarcze zwykle wpływa na ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Niemniej spadki na rynku wtórnym zazwyczaj są widoczniejsze, ponieważ właściciele w obawie przed zmianą trendu pozbywają się lokali. Aktualnie jednak trudno dostrzec spadki czy nawet wyraźne spowolnienie. Ceny mieszkań w Warszawie na obu rynkach nadal rosną.

Ceny mieszkań w Warszawie w najbliższej przyszłości

Dla wielu ekspertów aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest swego rodzaju  anomalią. Argumenty przemawiają za tym, że ceny mieszkań powinny spadać. Dzieje się jednak odwrotnie. Po części wynika to z pewnością ze zmniejszenia podaży przez deweloperów. Ponadto, jak na razie spowolnienie gospodarcze nie jest jeszcze zbyt mocno odczuwane przez obywateli. W konsekwencji chętnych na zakup mieszkania wciąż nie brakuje. Jednak prawdopodobnie niedługo coraz mniej osób będzie mogło sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Spadek popytu powinien spowodować również spadek cen mieszkań, zwłaszcza, że już teraz są one rekordowo wysokie. Jednak kiedy nastąpi odwrócenie trendu i ceny mieszkań zaczną spadać? Obecnie nie sposób wskazać konkretną datę.