W dzisiejszych czasach, marzeniem wielu z nas jest posiadanie własnego domu z niewielkim ogródkiem. W większości przypadków jego realizacja związana jest z koniecznością skorzystania z kredytu hipotecznego. Obecnie praktycznie wszystkie banki wymagają dopełnienia wielu skomplikowanych formalności. Należy pamiętać również o tym, że wkład własny jest obowiązkowym elementem całej inwestycji. Dość często pojawiają się pytania, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Praktycznie każdy bank definiuje ten aspekt na różne sposoby.
Wkład własny - dlaczego banki tak na niego nalegają?
Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego praktycznie każdy bank naciska na konieczność wniesienia wkładu własnego w przypadku kredytu hipotecznego. Jeszcze do niedawna, a mianowicie do 2013 r. banki udzielały pożyczki w wysokości odpowiadającej pełnej wartości inwestycji. Sytuacja zmieniła się diametralnie po wejściu w życie tak zwanej rekomendacji S, która została przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
To właśnie od tego momentu wkład własny stał się obowiązkowym elementem każdego kredytu hipotecznego. Forma oraz wielkość tego zabezpieczenia uzależniona jest głównie od poziomu kredytu, jaki zamierzamy uzyskać. Ogólne warunki zakładają, że wkład własny powinien wynosić minimum 20% całej inwestycji. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy akceptowalna jest znacznie niższa wartość, co wymaga wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia pożyczki. Wprowadzone przepisy mają za zadanie zabezpieczyć interesy obu stron, które biorą udział w danej transakcji.
Wkład własny - czy akceptowalna jest tylko gotówka?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wkład własny może zostać wniesiony jedynie w gotówce. Oczywiście, że nie, ponieważ jedną z najpopularniejszych form jest wartość posiadanej działki, na której zostanie w przyszłości zbudowany nasz dom. Wiąże się to z koniecznością przedstawienia do wiadomości banku informacji potwierdzających aktualną wartość posiadanej działki.
Wkład własny wymaga zgromadzenia znacznie wcześniej niż zdecydujemy się na rozpoczęcie wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym. Pamiętajmy, że zaciąganie pożyczki na poczet wkładu własnego nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może doprowadzić do ogromnego zadłużenia na koncie inwestora.