W Polsce z roku na rok przybywa obcokrajowców, którzy często przyjeżdżają do naszego kraju co najwyżej na kilka lat. Zwykle nie opłaca im się kupować mieszkań, przez co stanowią oni coraz większy odsetek osób wynajmujących mieszkania. Czy istnieją jakieś różnice w wynajmie mieszkania Polakowi i cudzoziemcy? Postaramy się wyjaśnić wątpliwości dotyczące tego tematu.
Kim są wynajmujący obcokrajowcy?
Cudzoziemców wynajmujących w Polsce mieszkania można podzielić na co najmniej kilka grup. Jedną z nich stanowią imigranci zarobkowi, którzy przyjeżdżają do naszego kraju w poszukiwaniu lepsze życia. Pośród zagranicznych najemców mieszkań grupa ta ma zwykle najmniejsze wymagania, gdyż dysponuje stosunkowo niskim budżetem. Często są to obywatele państw z zza naszej wschodniej granicy. W ostatnich latach zauważalny jest wyjątkowo duży napływ Ukraińców, do Polski pracować przyjeżdżają również Białorusini, Kazachowie i Rosjanie.
Ponadto, na polskich uczelniach studiuje coraz więcej obcokrajowców, którzy przyjeżdżają głównie z państw zachodnich. Średnio zamożni Francuzi czy Holendrzy mogą sobie pozwolić, aby wynająć w Polsce na czas studiów komfortowy apartament. Często mieszkań poszukują grupy studentów, których interesują mieszkania duże, wielopokojowe.
Znaczny wpływ na rozwój rynku wynajmu mieszkań w Polsce mają zagraniczne korporacje, które bardzo chętnie otwierają nowe siedziby w naszym kraju. Wiele z nich sprowadza do naszego kraju zagranicznych specjalistów, którzy są zatrudniani na kontraktach terminowych. Pozostają oni w Polsce przez kilka miesięcy lub kilka lat. Zwykle mowa o ludziach zamożnych, którzy szukają luksusowych mieszkań.
Czego oczekują cudzoziemcy?
Bez wątpienia wśród obcokrajowców największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o podwyższonym standardzie. Ponadto, zwracają oni również uwagę na lokalizację nieruchomości, szczególnie doceniając centralne dzielnice miasta. Pracownicy korporacji czasami jednak wolą nieco oddalić się od centrum, aby zamieszkać bliżej zakładu pracy. Studenci natomiast cenią sobie bliskość uczelni lub też przynajmniej dogodny dostęp do komunikacji miejskiej. Ponadto, w przypadku studentów często wynajmujących mieszkania grupami, ważny jest układ mieszkania oraz jego funkcjonalne wyposażenie.
Warto pamiętać również o różnicach kulturowych, zwłaszcza w w przypadku najemców z odległych krajów azjatyckich. Różnice widać choćby na poziomie negocjacji ceny najmu. Przykładowo, szczególnie skorzy do intensywnych negocjacji są Hindusi, natomiast Koreańczycy oraz obywatele państw Europy Zachodniej często wymagają bardzo bogatego wyposażenia mieszkania.
Warto jednak zaznaczyć, iż obcokrajowcy zwykle są solidnymi najemcami, którzy dbają o lokal i regulaminowo opłacają wynajem. Zwłaszcza, jeśli dopiero co przyjechali oni do Polski, nie czują się tutaj zbyt pewnie, przez co bardzo dbają o dopełnianie wszelkich swoich obowiązków.
Ograniczenia w wynajmie mieszkań obcokrajowcom
Z pewnością jednym z głównych problemów dotyczących najmu mieszkania cudzoziemcowi jest bariera językowa. Niemniej jednak znajomość języka angielskiego zwykle rozwiązuje ten problem. Należy jednak pamiętać również o problemach formalnych, które dotyczą głównie wynajmu mieszkania obcokrajowcom spoza Unii Europejskiej. Ażeby uniknąć problemów, najemca powinien poprosić o okazanie karty pobytu. Niestety, mimo szczerych chęci, obcokrajowiec może nią nie dysponować ze względu na konieczność długiego oczekiwania na wydanie tego dokumentu.