Ażeby przeprowadzenie remontu mieszkania przeznaczonego na wynajem było opłacalne, należy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Nieodpowiednie przygotowanie do remontu generuje zbędne koszty oraz może doprowadzić do nieświadomego złamania przepisów budowlanych. O czym pamiętać przed remontem mieszkania na wynajem?

Remont całkowity, czy częściowy?

Jedną z pierwszych kwestii, nad którymi powinieneś się pochylić, jest to, czy planujesz przeprowadzić gruntowny remont, czy też odświeżyć mieszkanie. Bez tego nie sposób stworzyć kosztorys remontu. Zdecyduj, czy wymienisz podłogę oraz meble, czy może wykonasz tylko ich renowację? Być może interwencja ekipy remontowej będzie potrzebna tylko w jednym lub dwóch pomieszczeniach, natomiast pozostałe nie wymagają natychmiastowego remontu? Oczywiście nie podejmiesz tej decyzji, nie znając grupy docelowe, do której będziesz kierował ofertę wynajmu. Jeżeli bowiem planujesz wynajmować mieszkanie za maksymalnie duże pieniądze osobom, które szukają luksusu, musisz zadbać o najwyższy standard wykończenia wnętrza. Jednak jeśli ma to być oferta ze średniej półki cenowej, możesz, a nawet powinieneś redukować koszty.

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Oblicz koszty remontu

Z pewnością podczas remontu zaskoczą Cię pewne nieprzewidziane koszty. Jednak jeśli przed rozpoczęciem prac poświęcisz trochę czasu na stosowne obliczenia, z pewnością nie będą to wysokie kwoty. Warto podsumować koszty zakupu wszelkich niezbędnych materiałów oraz robocizny. Zastanów się, czy któreś prace dasz radę wykonać samodzielnie, czy też wszystko zlecisz ekipie budowlanej. Pamiętaj, że im dokładniejsze obliczenia, tym łatwiej będzie Ci kontrolować budżet przeznaczony na remont. Ponadto, nie zapomnij o doliczeniu do kosztów remontu wydatków związanych z użytkowaniem lokalu oraz mediów. Mowa tu o czynszu oraz opłatach za prąd i gaz.

Wynajem ekipy remontowej

Jeżeli przeprowadzasz remont generalny, przynajmniej w pewnym zakresie będziesz potrzebował pomocy ekipy budowlanej. Jednak jak znaleźć prawdziwych fachowców, którzy wykonają prace rzetelnie i na czas? Poszukiwania najlepiej rozpocząć wśród zaufanych znajomych, którzy być może mają do polecenia jakąś dobrą ekipę. Jeżeli nie uda się znaleźć nikogo w ten sposób, pozostaje rozpocząć poszukiwania w internecie. W sieci funkcjonuje wiele stron, na których fachowcy umieszczają swoje ogłoszenia. W wielu przypadkach udaje się również znaleźć opinie na temat ich pracy.

Przed podpisaniem umowy z ekipą, warto zaprosić fachowców do mieszkania, które ma być remontowane. Powiedz im, czego oczekujesz, zapytaj, jak zamierzają to zrobić, jakim kosztem i w jakim czasie. Porównując oferty, zyskasz pogląd na średnie ceny rynkowe oraz uzyskasz fachowe informacje na temat tego, jak wykonać dany remont. Ponadto, rozmowa z ekipą lub jej przedstawicielem często pozwala ocenić fachowość firmy. Nie warto żałować czasu na wybór ekipy, gdyż często jest to główny czynnik decydujący o powodzeniu remontu. Ważne jest również, aby po wyborze konkretnego wykonawcy, podpisać z nim szczegółową umowę, w której zawarty zostanie zakres prac do wykonania, jak również deklarowany czas, w którym remont zostanie ukończony.