Budownictwo ekologiczne z każdym rokiem zyskuje na popularności. Powstaje coraz więcej domów, w których stosuje się rozwiązania umożliwiające oszczędność energii, a tym samym również pieniędzy. Domy ekologiczne często określa się jako domy hybrydowe, które w rzeczywistości są połączeniem nowoczesnych rozwiązań ekologicznych z budownictwem tradycyjnym.
Czym są domy hybrydowe?
Jak wspomniano domy hybrydowe to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie klasycznego projektu z innowacyjnym – ekologicznym – planem budowy. Zasadniczo budynek taki powstaje z tradycyjnych materiałów, jednak wzbogacony zostaje o instalacje umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją dwa typy domów hybrydowych. Pierwszy z nich to domy energooszczędne, drugi to domy pasywne.
Koszt budowy domu hybrydowego
Budując dom hybrydowy, trzeba się liczyć ze zdecydowanie wyższymi kosztami niż w przypadku domów tradycyjnych. Jeżeli chodzi o budynek energooszczędny, łączny koszt budowy przeważnie jest wyższy co najmniej o 40-50%. Domy pasywne są natomiast jeszcze droższe i mogą kosztować nawet 100-120% więcej. Rzecz w tym, iż wymagania prawno-administracyjne wobec domów pasywnych są bardziej restrykcyjne, co wymaga zastosowania wielu rozwiązań, z których można zrezygnować w przypadku domów energooszczędnych.
Widząc koszty budowy domów hybrydowych mogłoby się wydawać, że jest to opcja nierentowna. W rzeczywistości jednak, wiele osób decyduje się na budowę tego typu domów właśnie ze względów ekonomicznych. Recz w tym, iż użytkowanie tego rodzaju budynków jest o wiele tańsze niż w przypadku domów tradycyjnych. Przede wszystkim koszty energii są minimalne lub nie występują w ogóle. Wiele domów pasywnych jest całkowicie niezależnych energetycznie. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na budowę domu hybrydowego. W tym celu trzeba jednak spełnić konkretne wymagania prawne oraz administracyjne. Dlatego też warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się nie tylko w budowie domów ekologicznych, ale również w pozyskiwaniu dofinansowań.