Chcąc sprzedać mieszkanie w korzystnej cenie, niewątpliwie trzeba je najpierw prawidłowo wycenić. Okazuje się, że często jest to całkiem duży problem. W zasadzie standardem jest podawanie zawyżonych stawek. Niektórzy jednak robią coś wręcz przeciwnego i nie doceniają swojej nieruchomości. Zatem co zrobić, aby prawidłowo wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Porównaj ceny ofertowe

Pierwszą czynnością, którą powinien zrobić każdy, kto chce wycenić swoją nieruchomość, jest sprawdzenie ofertowych cen rynkowych. W tym celu wystarczy przejrzeć ogłoszenia sprzedaży mieszkań. Trzeba znaleźć mieszkania w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu, wykończonych w podobnym standardzie, co mieszkanie, które chce się wycenić. Porównując wiele ofert można sobie wyrobić pewne wyobrażenie o cenach mieszkań podobnych do wycenianego. Niemniej jednak w ten sposób nie uzyskamy precyzyjnej wyceny. Podawane w ogłoszeniach ceny są bowiem jedynie cenami ofertowymi, natomiast ostateczne kwoty, za które sprzedawane są mieszkania, zwykle okazują się zdecydowanie niższe. Poza tym każde mieszkanie jest inne, a na cenę wpływ ma mnóstwo różnych czynników.

Wyceniarki internetowe

Nieco bardziej precyzyjną wskazówkę dotyczącą wartości mieszkania zapewnia wyceniarka internetowa. Za pomocą algorytmu, na podstawie podanych informacji o mieszkaniu, wyceniarka określa, ile warty jest dany lokal. Należy pamiętać, aby w wyceniarce podawać bardzo dokładne dane, w przeciwnym razie wskazana wartość nie będzie wiarygodna. Godne zaufania wyceniarki dostępne są za opłatą.

Porada pośrednika

Sposobem na uzyskanie najbardziej rzetelnej wyceny mieszkania z pewnością jest zasięgnięcie porady pośrednika. Doświadczony pośrednik dobrze zna rynek i brał udział w realizacji licznych transakcji. Będzie on doskonale wiedział, jak wycenić mieszkanie. Co więcej, posłuży on radą, jaką ustalić cenę ofertową, która powinna być nieco wyższa od oczekiwanej zapłaty za mieszkanie. Porada pośrednika jest rzecz jasna płatną usługa, niemniej zwykle okazuje się opłacalna.

 

Jak wycenić swoje mieszkanie lub dom?