Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia mnóstwa decyzji. Jedna z pierwszych dotyczy tego, czy zamieszkać w nowym, czy używanym mieszkaniu. Argumentów przemawiających na korzyść i niekorzyść obu rozwiązań jest wiele. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Dlaczego wybieramy nowe mieszkania?

Niewątpliwie zakup nowego mieszkania ma wiele zalet, które nie sposób przecenić. Głównym argumentem podawanym na korzyść nieruchomości od dewelopera jest to, że wszystko jest w nich świeże. Ściany, podłogi, instalacje - są pozbawione śladów eksploatacji, działają bez zarzutu. W przypadku używanych mieszkań często konieczne jest wykonanie licznych remontów lub pogodzenie się z obniżoną sprawnością niektórych elementów wyposażenia.

Mieszkanie nowe czy używane: zalety i wady

Ponadto nowe mieszkanie daje możliwość samodzielnego urządzenia. Co prawda w mieszkaniu używanym również jest to możliwe, jednak najpierw trzeba pozbyć się całego wyposażenia. Mało kto się na to decyduje, ze względu na ogrom pracy do wykonania. Poza tym wyposażenie może być po prostu zdatne do użytku, przez co nowym właścicielom szkoda go wyrzucać. Nowe mieszkania w Rzeszowie czy innym wybranym mieście, otrzymujemy bez wyposażenia, możemy urządzić je dosłownie tak, jak chcemy. 

Kolejną kwestią jest otoczenie nowych budynków. Często w sąsiedztwie można liczyć na wiele terenów zielonych, a osiedle posiada pełną infrastrukturę. Do tego dochodzi dostępność miejsc parkingowych, o której na starszych osiedlach można zwykle tylko pomarzyć.

Czy warto kupować mieszkania na rynku wtórnym?

Alternatywą dla nowego mieszkania jest nieruchomość z rynku wtórnego. Główną zachętą do jej zakupu jest z pewnością niższa cena. Ponadto nie każdy chce urządzać mieszkanie od zera. Zakup wyposażonego mieszkania to niewątpliwie oszczędność czasu i pieniędzy. Rozwiązanie to wydaje się być bardzo wygodne. Co więcej, klucze do używanego mieszkania są dostępne o wiele szybciej niż w przypadku nieruchomości od dewelopera.

Wybór pomiędzy nowym a używanym mieszkaniem nie jest prosty. Na pewno nowa nieruchomość to rozwiązanie dobre dla osób, które chcą samodzielnie urządzić swój lokal i dysponują nieco większymi środkami finansowymi. Zakup używanej nieruchomości to natomiast wygoda dla tych, którzy chcą jak najszybciej się wprowadzić.