Sprzedając mieszkanie lub budynek mieszkalny, każdy chciałby uzyskać jak najlepszą cenę. Niestety często wyobrażenia sprzedawców o cenach nieruchomości są całkowicie nierealne. Wiele osób nie decyduje się nawet samodzielnie określać ceny nieruchomości, nie mając pojęcia, jaka mogłaby ona być. Spróbujemy wyjaśnić, czym kierować się przy ustalaniu ceny ofertowej nieruchomości, aby była ona trafna.

Bądź realistą

Wiele osób wychodzi z założenia, że cena ofertowa powinna być zawyżona. Wynika to z przewidywań, iż nabywcy będą chcieli się targować. Czy zatem różnica między realną ceną możliwą do uzyskania, a ceną ofertową powinna być duża? Naszym zdaniem wręcz przeciwnie, powinna być ona jak najmniejsza. Rzecz w tym, iż zawyżając cenę ofertową, nawet jeśli ostatecznie planuje się sprzedać nieruchomość taniej, łatwo odstraszyć wielu potencjalnych nabywców. Tym samym zainteresowanie nieruchomością jest mniejsze, przez co trudniej ją sprzedać co ostatecznie prowadzi do obniżenia ceny. Jeżeli natomiast ofert jest wiele, negocjacje mogą przybrać zaskakujący obrót, w wyniku czego cena pójdzie w górę.

Trafne ustalenie ceny ofertowej nieruchomości

Od czego zależą ceny mieszkań?

Ceny mieszkań są dziś warunkowane przez dziesiątki czynników. Ogromne znaczenie ma aktualna sytuacja na rynku, czyli popyt i podaż na danego typu nieruchomości. Ponadto, istotna jest również lokalizacja mieszkania czy domu. Na korzyść poszczególnych nieruchomości znajdujących się w określonej lokalizacji wpływają przede wszystkim: niedawny gruntowny remont, wysokiej jakości wyposażenie, położenie mieszkania w nowoczesnym budynku, duże okna i przestronny balkon. Natomiast jeśli mieszkanie znajduje się w starym budownictwie bez windy, okolica jest hałaśliwa, pomieszczenia są ciemne, a standard wyposażenia niski, z pewnością należy obniżyć cenę względem innych nieruchomości w okolicy.

Sprawdź ceny podobnych nieruchomości

Z pewnością przy określaniu ceny ofertowej pomocne jest zapoznanie się z rynkiem. Warto wyszukać nieruchomości znajdujące się w lokalizacji zbliżonej pod względem atrakcyjności, o podobnym metrażu, wykończone w podobnym standardzie itd. Z pewnością ceny podobnych mieszkań i domów będą nieco zróżnicowane, gdyż część właścicieli je zawyża, a inni chcąc sprzedać nieruchomość jak najszybciej, pozbywając się swojej własności zbyt tanio. Kierując się podobnymi ofertami, trzeba jednak pamiętać, iż część znalezionych nieruchomości może być wystawiona na sprzedaż od dłuższego czasu, jednak ze względu na zaporową cenę nikt nie jest nimi zainteresowany.

Trafne ustalenie ceny ofertowej nieruchomości

Kontakt z fachowcem

Pragnąc uzyskać naprawdę trafną wycenę ofertową, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który zna rynek. Rzeczoznawca, znający obecne trendy, po obejrzeniu mieszkania i zapoznaniu się z jego dokumentacją, trafnie określi, jaka stawka będzie realną do uzyskania, a jednocześnie niezaniżoną. Ponadto, również agenci nieruchomości są osobami, które mogą być realnie pomocne w określaniu cen mieszkań. Ze względu na swój zawód agenci wiedzą doskonale, na jakie kwoty opiewają transakcje dotyczące poszczególnych typów nieruchomości.