Planując kupno mieszkania, niektórzy nie zdają sobie sprawy, że cena nieruchomości to nie wszystkie koszty, jakie będzie trzeba ponieść. Dodatkowe koszty to przede wszystkim podatki, których rodzaj i wysokość zależy od rodzaju nieruchomości oraz jej ceny. Podstawowym podatkiem, który w wielu przypadkach trzeba zapłacić przy zakupie mieszkania, jest tak zwany podatek PCC.

Czym jest podatek PCC?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Najczęściej obowiązek jego zapłaty pojawia się przy transakcjach pomiędzy osobami fizycznymi. Danina ta znana jest każdemu, kto dokonywał zakupu samochodu na rynku wtórnym. Niemniej jednak podatek PCC dotyczy zarówno zakupu ruchomości, jak i nieruchomości. Należy przy tym zaznaczyć, iż nie obowiązuje w przypadku, gdy transakcja obejmuje obowiązek zapłacenia podatku VAT. Innymi słowy, zgodnie z przepisami, nie dochodzi do sytuacji, w których jednocześnie należałoby zapłacić zarówno podatek VAT, jak i PCC.

PCC od zakupu mieszkania

Podatek PCC na rynku pierwotnym i wtórnym –– kiedy obowiązuje?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym przeważnie nie trzeba się martwić obciążeniem związanym z podatkiem PCC. Wynika to z faktu, że przy zakupie najczęściej deweloper wystawia fakturę VAT. Nabywca mieszkania płaci zatem podatek VAT, co jak już wspomniano, znosi obowiązek zapłaty podatku PCC.

Inaczej jest w przypadku transakcji na rynku wtórnym. Tutaj faktury VAT pojawiają się rzadko, gdyż osoby sprzedające nieruchomości to przeważnie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takim przypadku zachodzi obowiązek zapłaty podatku PCC, którego podstawę opodatkowania stanowi wartość mieszkania.

Wysokość podatku PCC

Podatek PCC stanowi 2% wartości transakcji. Innymi słowy, jest to 2% wartości kupowanej nieruchomości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nierozsądnym jest sztuczne zaniżanie wartości nieruchomości w celu obniżenia podatku. Wykrycie takiej praktyki przez urząd skarbowy kończy się naliczeniem odsetek oraz obciążeniem podatnika kosztami pracy biegłego, oceniającego realną wartość danej nieruchomości.