Z kupnem mieszkania wiąże się wiele kosztów dodatkowych, które często wcale nie są niskie. Nie należy ich zatem bagatelizować, lecz warto już na etapie poszukiwania odpowiedniego lokalu brać je pod uwagę. Pewne koszty są niestety nie do uniknięcia. Należą do nich między innymi koszty związane z pracą notariusza. Ile kosztuje notariusz i za co pobiera opłatę? Jakie jeszcze koszty dodatkowe są związane z zakupem mieszkania?

Taksa notarialna - ile wynosi?

Zakup mieszkania, czy to na rynku pierwotnym czy też wtórnym, oznacza przekazanie prawa własności. Ażeby miało ono moc prawną, musi zostać przygotowany odpowiedni akt notarialny. Praca notariusza jest zatem w tym przypadku niezbędna. Za swoją usługę notariusz pobiera opłatę, którą nazywa się taksą notarialną. Ile wynosi taksa notarialna? Jest to uzależnione od wartości transakcji i regulowane przez prawo.

Oczywiście przekazanie prawa własności nie dotyczy jedynie mieszkań. Dlatego też w zapisach prawa uwzględniono również transakcje o niskich wartościach, opiewające na kwoty do 3000 zł. W takim przypadku nabywca jest zmuszony do zapłaty taksy w wysokości maks. 100 zł.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego

Wartość mieszkań w zsadzie nigdy nie wynosi mniej niż kilkaset tysięcy złotych. Dlatego też nabywców nieruchomości mieszkalnych interesuje wysokość taksy dla transakcji wynoszących od 60 000 zł do 1 000 000 zł. W tym przypadku maksymalna wysokość opłaty to 1010 zł + 0,5% od kwoty stanowiącej nadwyżkę od 60 000 zł. W przypadku droższych mieszkań, których wartość przekracza 1 000 000 zł, wynagrodzenie dla notariusza wynosi maksymalnie 5710 zł + 0,25% od kwoty stanowiącej nadwyżkę od 1 000 000 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mowa o kwotach maksymalnych, natomiast notariusz może zaoferować niższe stawki od podanych.

Pozostałe koszty

Taksa stanowi główny koszt związany z pracą notariusza. Niemniej jednak nabywcy zwykle potrzebują również odpisu aktu notarialnego, za co także pobierana jest opłata. Ponadto, dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania to m.in. podatek PCC, pobierany przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwestiami formalnymi związanymi z odprowadzeniem tej daniny również zajmuje się notariusz.