Flipping to coraz popularniejsza forma inwestowania na rynku nieruchomości. Decydują się na nią inwestorzy korporacyjni, jak również osoby fizyczne. Czym jednak jest tak naprawdę flipping? Czy wymaga on zapłacenia podatku? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tej kwestii.

Czym jest flipping?

Najprościej rzecz ujmując, flipping to inwestycja polegająca na sprzedaży mieszkania po cenie wyższej niż ta, za którą ją kupiono. Należy przy tym podkreślić, że nie chodzi o przypadkowy zarobek dzięki wzrostowi cen nieruchomości. Chodzi tutaj raczej o zakup mieszkania w okazyjnej cenie. Inwestorzy decydujący się na flipping stosują jedną z 2 strategii:

  • poszukiwanie mieszkań wystawionych na sprzedaż po cenie niższej od ceny rynkowej,
  • zakup mieszkania do remontu i wykonanie czynności remontowych “po kosztach”.

Flipping mieszkań a podatek

W pierwszym przypadku chodzi głównie o mieszkania sprzedawane przez osoby, którym zależy na czasie. Jeśli właściciel mieszkania szybko potrzebuje pieniędzy, możliwe że sprzeda mieszkanie po cenie niższej od ceny rynkowej. Drugie rozwiązanie natomiast polega na kupowaniu nieco zniszczonych i zaniedbanych mieszkań. Ich ceny są niższe, jednak trzeba zainwestować w remont. W takim przypadku inwestor wykonuje remont, starając się zrobić to jak najtaniej, po czym wystawia mieszkanie na sprzedaż po podwyższonej cenie.

Flipping - podatki

Jeśli w ciągu roku kupujesz i sprzedajesz mniej niż 4 mieszkania, możesz robić to jako osoba fizyczna. Nie jest to uznawane jeszcze jako ciągła czynność gwarantująca dochód, zatem zakładanie działalności gospodarczej nie jest konieczne. W takim przypadku możliwe jest uniknięcie podatku, choć w rzeczywistości jest to bardzo trudne. Zasadniczo jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19%, chyba że sprzedasz nieruchomość najwcześniej 5 lat po jej zakupie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której w ciągu 2 lat od sprzedaży uzyskane środki przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe. W takiej sytuacji nie masz obowiązku opłacania podatku. Prowadząc działalność gospodarczą, możesz uniknąć konieczności płacenia podatku tylko w przypadku odsprzedania mieszkania najwcześniej 5 lat po jego zakupie. Ponadto jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku VAT w wysokości 8%.