Niektórzy pamiętają jeszcze czasy, gdy niemal każdy mógł uzyskać zwrot części kosztów poniesionych przy budowie domu lub mieszkania na zakup materiałów budowlanych. Zwroty z podatku VAT były normą również w przypadku remontów. Dzisiaj nadal pewne grupy osób mogą liczyć na zwroty, ulgi i zniżki, niemniej jednak istnieje wiele warunków ich otrzymania. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady i wyjaśniamy, kto może liczyć na zwrot części kosztów budując dom czy mieszkanie lub też decydując się na remont swojego lokalu.

Dla kogo ulga podatkowa?

Jak zakłada ustawa z 2013 roku, ulga podatkowa przy zakupie materiałów budowlanych ma na celu ułatwienie nabycia pierwszej nieruchomości młodym ludziom. Tym samym z odliczenia podatku VAT korzystać mogą osoby, które wcześniej nie zakupiły żadnej nieruchomości mieszkalnej. Co więcej, nie mogą również być współwłaścicielami żadnej nieruchomości tego typu. Jednak to nie wszystko. Istnieją również inne warunki, które trzeba spełnić, aby zaoszczędzić nieco podczas budowy nieruchomości.

Kto może liczyć na ulgę podatkową przy budowie domu lub mieszkania?

Osoba, która chce skorzystać z ulgi, nie może mieć ukończonych 36 lat. Jak bowiem wspomniano, ulga przeznaczona jest dla osób najmłodszych. Jednak co w sytuacji, gdy zakupu mieszkania dokonuje małżeństwo, w którym jeden z małżonków ma ukończone 36 lat, a drugi nie? Otrzymają oni ulgę, gdyż w takiej sytuacji pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków.

Poza ograniczeniami dotyczącymi osób, które mogą ubiegać się o ulgę, istnieją również pewne warunki dotyczące lokali. Chodzi przede wszystkim o metraż nieruchomości. Na zwrot części poniesionych kosztów można liczyć przy zakupie mieszkania, którego metraż nie przekracza 75 mkw. Jeżeli mowa o domu jednorodzinnym, tutaj przepisy mówią o maksymalnej powierzchni 100 mkw.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tego przepisu. Wymogi stają się bardziej liberalne, jeśli pojedyncza osoba lub też małżeństwo wnioskujące o ulgę posiada co najmniej trójkę dzieci. Wybierając mieszkania w Rzeszowie, Warszawie czy innym polskim mieście, wnioskodawcy mogą liczyć na zwrot kosztów przy zakupie nieruchomości o powierzchni do 85 mkw oraz domu o powierzchni do 110 mkw.