Wiele osób obawia się zakupu mieszkania obciążonego hipoteką. Jednak czy w rzeczywistości faktycznie jest się czego bać? Może zakup nieruchomości z hipoteką to wręcz okazja? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega tego typu transakcja, jak ją przeprowadzić i czy warto się na to zdecydować. 

Czym jest hipoteka?

Mianem hipoteki określa się zabezpieczenie kredytu nieruchomością. W praktyce oznacza to zakup nieruchomości za pieniądze pozyskane z banku, który zabezpiecza spłatę w formie prawa do przejęcia mieszkania w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty. Obecnie większość transakcji na rynku nieruchomości odbywa się z hipoteką. Wynika to z wysokich cen mieszkań, a jednocześnie atrakcyjnych warunków kredytów i łatwości ich otrzymywania.

Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką

Mieszkanie z hipoteką - czy warto?

Wybierając mieszkania deweloperskie w Warszawie z hipoteką, nabywca obawia się, że w przypadku zaprzestania spłaty przez kredytobiorcę, mieszkanie zostanie utracone. Aby tego uniknąć, wystarczy wykreślić wpis o hipotece z Księgi Wieczystej. Innymi słowy należy dopilnować tego, aby przed przejęciem mieszkania, kredyt został spłacony, a formalności dotyczące wykreślenia wpisu z hipoteki dopełnione. W takim przypadku nie ma czego się obawiać.

Ażeby wykreślić wpis o hipotece z Księgi Wieczystej należy uzyskać zaświadczenie z banku o możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania. Bank musi się również zgodzić na wykreślenie wpisu o hipotece z Księgi Wieczystej, niemniej jednak jest to tak naprawdę formalność. Wszelkie te dokumenty, jak i sama spłata hipoteki są potrzebne między innymi po to, aby możliwe było zaciągnięcie własnego kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. 

Czas trwania zakupu nieruchomości z hipoteką

Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką wymaga załatwienia kilku dodatkowych spraw i uzyskania odpowiednich zaświadczeń. Niemniej jednak kwestie te można rozwiązywać równocześnie z innymi sprawami związanymi z zakupem nieruchomości. Trzeba też zauważyć, że banki działają dość szybko, przez co organizacja zakupu nieruchomości z hipoteką nie jest wcale taka trudna, a transakcja nie musi trwać dłużej niż zwykle.