Zwykle osoby poszukujące mieszkania zwracają uwagę głównie na zadbane lokale, w których zbędne są większe prace remontowe. Oczywiście, niemal zawsze nowi lokatorzy wprowadzają jakieś zmiany, jednak są to jedynie prace kosmetyczne. O wiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się oferty mieszkań znajdujących się w niemal całkowitej ruinie. Niemniej jednak wśród ofert sprzedaży mieszkań znajdują się również takie lokale. Wymagają one olbrzymiego nakładu pracy i pieniędzy, zanim będzie można w nich zamieszkać, jednak sam zakup nieruchomości jest stosunkowo bardzo niewielkim wydatkiem. Okazuje się, że często inwestycje w mieszkania przeznaczone do całkowitego remontu są bardzo opłacalne. Jednak do interesów tego typu należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, gdyż mogą być one bardzo niebezpieczne.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania

Jeżeli inwestycja w mieszkanie ma być opłacalna, koszty remontu muszą być możliwie jak najniższe. Niestety, w przypadku niektórych mieszkań do remontu ich ograniczenie jest wręcz niemożliwe. Mowa o przypadkach, w których do wymiany są niemal wszystkie instalacje, w tym elektryczna i hydrauliczna, trzeba wstawić nowe okna i wymienić podłogę w całym lokalu. Wykonanie wszystkich tych prac wymaga dużego nakładu finansowego. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na architekturę mieszkania. Może się okazać, iż układ pomieszczeń jest bardzo niesprzyjający i absolutnie konieczne okaże się wyburzenie lub wstawienie ściany. Każda z tych prac zwiększa koszty remontu i to w sposób znaczący. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania do remontu koniecznie trzeba sprawdzić, co konkretnie będzie trzeba zrobić, zanim przyjdzie czas odsprzedaży lokalu. Następnie niezbędne są jak najdokładniejsze obliczenia, określające, czy inwestycja jest jakkolwiek opłacalna.

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Warto pamiętać, że poza samym lokalem, ważny jest równie budynek w którym się on znajduje oraz jego okolica. Rzecz w tym, iż przeważnie nie warto kupować mieszkania do remontu w mocno zniszczonym bloku, który wymaga stałych napraw. Trudno bowiem liczyć, aby mieszkanie w takim bloku sprzedać za kwotę, która pozwoli zarobić na inwestycji. Jeżeli chodzi o okolicę, warto zorientować się, czy jest ona bezpieczna oraz czy w pobliżu jest niezbędna infrastruktura, taka jak szkoła, przedszkole, czy sklepy. Nie bez znaczenia jest na pewno również dzielnica, w jakiej znajduje się mieszkanie oraz jak bardzo oddalona jest od centrum miasta. Oczywiście powyższe wskazówki tak naprawdę są uniwersalne i przydatne podczas podejmowania decyzji o zakupie zarówno mieszkania do remontu, jak i lokalu w dobrym stanie technicznym.

Cena mieszkania do remontu

Kluczową rolę, jeśli chodzi o opłacalność inwestycji w mieszkanie do remontu, odgrywa cena lokalu. Powinna być ona co najmniej o 20-procent niższa od cen mieszkań podobnej wielkości w zbliżonej lokalizacji, które jednak są zachowane w zadowalającym stanie technicznym, niewymagającym remontu. Niemniej jednak zniżkę na zakup mieszkania do remontu trzeba zawsze zestawiać z kosztami, jakie będzie trzeba ponieść w związku z pracami remontowymi.