Ze względu na panujących w Polsce klimat, zmiany pogodowe w ciągu roku bywają bardzo intensywne. Nie pozostaje to bez wpływu na rynek nieruchomości, na którym sytuacja w dużej mierze uzależniona jest od aktualnej pory roku. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się rynek podczas poszczególnych pór roku oraz kiedy najlepiej kupić mieszkanie.

Pora roku a popyt na mieszkania

Bez trudu zauważyć można pewne tendencje dotyczące sezonowości popytu na nieruchomości. Najmniejszym zainteresowaniem nowe mieszkania cieszą się zwykle latem, kiedy Polacy wyjeżdżają na wakacje. Jednak już we wrześniu przeważnie rozpoczyna się okres największego popytu, który trwa aż do końca listopada. Wypoczęci po wakacjach, Polacy chętnie dokonują transakcji. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo znośna pogoda, która umożliwia komfortowe oglądanie interesujących nieruchomości. Zimą zainteresowanie mieszkaniami jest słabsze, niemniej nie aż tak jak w wakacje. Kolejny wzrost popytu zauważyć można już wczesną wiosną podczas targów nieruchomości.

W jaką porę roku najlepiej kupić mieszkanie?

Analiza poszczególnych pór roku

Oczywiście każdego roku sytuacja na rynku nieruchomości jest nieco inna. Niemniej jednak  można zauważyć pewne tendencje, związane nie tylko z warunkami atmosferycznymi panującymi w danych porach roku, ale także z innymi czynnikami zewnętrznymi, jak i ze zwyczajami Polaków.

Lato

Poszukiwanie i zakup mieszkania wiążą się z dużym wysiłkiem, na który mało kto ma ochotę w lecie. Okres od czerwca do sierpnia kojarzy się raczej z relaksem, często wręcz rozleniwieniem. Ponadto, wiele osób zwyczajnie nie ma czasu, aby kupić mieszkanie, z powodu dłuższych wyjazdów wakacyjnych. Dlatego też widać wyraźną tendencję do spadku ruchu na rynku nieruchomości w okresie wakacyjnym. Jest to szansa dla tych, którzy nie widzą problemu w dokonaniu transakcji w lipcu czy w sierpniu. W okresie tym łatwiej znaleźć doskonałą ofertę, ze względu na zdecydowanie mniejszą ilość chętnych na zakup mieszkania.

Jesień

Jak już wcześniej wspomniano, jesienią popyt na rynku mieszkaniowym ulega znacznemu wzmożeniu. Jest to czas sprzyjający poszukiwaniom mieszkania, jak również finalizacji transakcji. Zakup mieszkania jesienią wiąże się z przeprowadzką w chłodne zimowe dni, co z pewnością nie jest komfortowe. Okazuje się jednak, że mało komu to przeszkadza, nabywcy często chcą bowiem za wszelką cenę wprowadzić się do nowego lokalu jeszcze przed Nowym Rokiem.

Zima

Ze względu na okres świąteczny, mało wolnego czasu oraz duże wydatki, zimą niewiele osób decyduje się kupować mieszkania. Dochodzą do tego niesprzyjające warunki atmosferyczne, które nie zachęcają do odwiedzania kolejnych lokalizacji. Zima jest zatem okresem stagnacji na rynku mieszkaniowym. Dopiero pod koniec tej pory roku zainteresowanie nieruchomościami zaczyna powoli rosnąć.

Wiosna

Wraz z początkiem wiosny rynek nieruchomości budzi się do życia. W tym okresie każdy ma więcej chęci do działania, co u osób zainteresowanych nabyciem mieszkania wiąże się z rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości, a często także szybką realizacją transakcji. Z pewnością do zakupu lokalu wiosną zachęca również perspektywa wygodniej letniej przeprowadzki.