Wynajmowanie mieszkania w dzisiejszych czasach jest dość powszechnym zjawiskiem i to nie tylko wśród studentów. Mimo że większość z nas marzy o posiadaniu własnych czterech ścian, to niekiedy warto wstrzymać się z taką decyzją, szczególnie że wiąże się ona zazwyczaj z inwestycją wszystkich życiowych oszczędności.
Prawa i obowiązki najemcy
Najemca to osoba, która wynajmuje mieszkanie od właściciela nieruchomości na określony czas zawarty w umowie. Ma on obowiązek uiszczania comiesięcznej opłaty za korzystanie z lokalu, kwota wynajmu musi być ściśle określona w zawartym porozumieniu. Najważniejszym dokumentem jest w tym wypadku umowa najmu, która powinna mieć formę papierową, musi być sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach.
Nie może zabraknąć w niej takich informacji jak data zawarcia umowy oraz czas jej trwania, koszty czynszu oraz opłaty za media, a także dokładny opis lokalu z wyszczególnieniem jego wyposażenia. Dzięki temu będzie można w przyszłości uniknąć nieporozumień. Umowa musi zawierać także wzmiankę o wysokości kaucji, czyli opłaty pobieranej na rzecz ewentualnych uszkodzeń, jakie powstaną w czasie wynajmu lokalu. Najważniejsze jest to, aby stosować się do zasad zawartych w umowie, wówczas właściciel powinien zwrócić nam pieniądze po zakończeniu wynajmu.
Prawa i obowiązki wynajmującego
Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości również mamy prawa i obowiązki, których bezwzględnie należy przestrzegać. Po pierwsze musimy przygotować mieszkanie do wynajmu, tak więc musi być zadbane, zaopatrzone w odpowiedni sprzęt typu pralka, kuchenka, lodówka, meble. Do naszych obowiązków będzie należało także sporządzenie stosownej umowy. Mamy prawo sprawdzić tożsamość potencjalnego lokatora, zapytać o jego źródło dochodu, zażądać kaucji, w czasie wynajmu możemy także podwyższyć czynsz, jeżeli zmuszają nas do tego okoliczności.
Powinniśmy zadbać także o ubezpieczenie swojej nieruchomości oraz ustalić zasady, jakich powinni przestrzegać lokatorzy. Jeżeli chcemy odwiedzić lokatorów w celu sprawdzenia stanu mieszkania, pamiętajmy, aby zrobić to tak, aby nie naruszać prywatności wynajmujących, szacunek jest bardzo ważny w tym wypadku. Bez względu na to, czy interesują nas mieszkania w Krakowie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, wynajem może nam dać wiele cennych wskazówek, dzięki którym podejmiemy lepszą decyzję podczas zakupu własnej nieruchomości w przyszłości.