Bez względu na to, czy mowa o kupnie czy najmie mieszkania, przeprowadzka to emocjonujące przedsięwzięcie. Warto zatem odpowiednio się do niego przygotować, aby nie dać się ponieść emocjom przy wyborze nieruchomości. Czym się kierować? Na co zwracać uwagę?

Określ priorytety i możliwości

Rynek mieszkań jest ogromny. Różnorodność nieruchomości i rozpiętość cenowa również. Dlatego polecamy na starcie ustalić priorytety i określić swoje możliwości finansowe. Zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej? Potrzebujesz bardzo przestronnego mieszkania z wieloma pokojami? A może ważniejszą kwestią jest dla Ciebie wysoki standard mieszkania? Zastanów się, ile pieniędzy możesz przekazać na zakup lub najem. Jak dużą gotówką dysponujesz i czy możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu? Jeśli tak, to jak wysoki może on być? Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Ci znacząco zawęzić pole poszukiwań.

Porady i wskazówki jak dobrze wybrać mieszkanie

Wybierz właściwą lokalizację

Lokalizacja to jedna z podstawowych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania i tak nowe mieszkania w Warszawie będą różnić się ceną od tych chociażby we Wrocławiu. Niemniej jednak inaczej powinieneś podejść do tematu w przypadku kupna, a inaczej w przypadku najmu mieszkania. Jeżeli kupujesz nieruchomość, takie kwestie jak bliskość miejsca pracy, przedszkola czy szkoły ma znaczenie, ale drugorzędne. Pracę możesz niedługo zmienić, a dziecko niebawem przestanie chodzić do przedszkola. Te kwestie będą miały większe znaczenie, jeśli interesuje Cię najem nieruchomości. Natomiast kupując mieszkanie, zwróć uwagę na odległość od centrum miasta i innych miejsc, do których jeździsz często, i z dużym prawdopodobieństwem będziesz to robić jeszcze przez długie lata.

Spokojnie oceń mieszkanie

Pamiętaj, aby na oględziny mieszkania zabrać ze sobą tablet lub po prostu zeszyt i długopis. Przyglądnij się wszystkim detalom, zapisz plusy i minusy mieszkania. Warto skorzystać z pomocy pośrednika, który pomoże dostrzec zalety i wady danej nieruchomości. Sprawdź, jakie wyposażenie jest obecne w mieszkaniu, a czego brakuje, i to również zapisz. Po oglądnięciu kilku mieszkań będziesz mógł w łatwy sposób dokonać porównania.