Często właściciele mieszkań chcąc jak najszybciej sprzedać lub wynająć swoje mieszkanie, boleśnie zderzają się z rzeczywistością. Wzbudzenie zainteresowania nabywców lub najemców to trudne zadanie, które czasami zabiera wiele miesięcy. Można jednak skrócić ten czas, podejmując się zadania we właściwy sposób. Czy może w tym pomóc home staging? Co tak właściwie oznacza to pojęcie?

Czym jest home staging?

Home staging to swego rodzaju strategia, polegająca na zaaranżowaniu nieruchomości i jej okolicy tak, aby wzbudzała zainteresowania i prezentowała się maksymalnie atrakcyjnie. Dlatego też jeszcze przed wykonaniem zdjęć wnętrza i wystawieniem ogłoszenia warto dobrze się zastanowić, co można poprawić. Niedopuszczalne jest zagracenie mieszkania, dlatego też należy pozbyć się tak wielu rzeczy, jak tylko jest to możliwe. Ponadto, należy również dokładnie posprzątać mieszkanie. Jeżeli pewne elementy konstrukcyjne lub części wyposażenia wnętrza są uszkodzone, warto rozważyć ich naprawę. Malowanie ścian, a nawet wymiana mebli mogą okazać się opłacalne. Home staging polega na pokazaniu potencjalnemu nabywcy, jak wielkie możliwości ma dany lokal. Warto go zatem odpowiednio urządzić, wstawiając nowe rośliny, zamieszczając na ścianach obrazy, a na półkach kładąc stylowe bibeloty.

Czy home staging ma wpływ na sprzedaż mieszkań?

Wnętrze mieszkania ma zdecydowania największe znaczenie, jednak warto zadbać również o przestrzeń zewnętrzną. W przypadku bloku czy kamienicy oczywiście możliwości w tej kwestii są mocno ograniczone. Można jednak powiesić na klatce schodowej jakąś ozdobę, czy też postawić wazon z kwiatami. Istotne jest również, aby zadbać o schludność drzwi, można np. wymienić starą i zużytą tabliczkę z nazwiskiem. Jeżeli chodzi o sprzedaż lub wynajem domu, warto poświęcić więcej czasu na zadbanie o drogę do wnętrza. Polecamy równo przyciąć trawnik i krzewy, usunąć z pola widzenia narzędzia ogrodowe i jakiekolwiek inne zawadzające przedmioty. Ponadto, warto posadzić dodatkowe rośliny oraz zagospodarować ganek. Jeżeli elewacja budynku jest zniszczona, warto obliczyć opłacalność jej odnowienia. Osoby zainteresowane posiadłością powinny zobaczyć, jak pięknie może się ona prezentować, nawet jeżeli planują urządzić przestrzeń w zupełnie innym stylu.

Czy home staging ma wpływ na sprzedaż mieszkań?

Czy home staging ma sens?

W sensowny home staging włożyć trzeba wiele wysiłku, a często też niemałe pieniądze. Czy zatem jest to sensowne rozwiązanie? Statystyki dostarczają jasnej odpowiedzi, że tak. Właściwe przygotowanie lokalu może zagwarantować korzyść rzędu nawet 20%. Wymogiem jest jednak profesjonalna renowacja i urządzenie wnętrza. Dlatego też dysponując nieco większym budżetem, zwłaszcza przy sprzedaży nieruchomości lub wynajmie drogiego lokalu, warto rozważyć zatrudnienie fachowca. Specjalista udzieli trafnych porad i przyspieszy wdrożenie rozwiązań strategi home staging. Oczywiście możliwe jest również samodzielne przygotowanie lokalu w profesjonalny sposób, kierując się zaleceniami ekspertów. Fachowcy wskazują przede wszystkim na kluczowe znaczenie czystości. Nie chodzi tu tylko o podstawowe porządki, ale doczyszczenie wszystich zaszłych nieczystości. Ponadto, wskazuje się na przewagę uniwersalnych barw i ozdób nad oryginalnym wystrojem, który co prawda możę kogoś zachwycić, ale u innych z dużym prawdodpobieństwem wzbudzi niesmak.