Leasing to pojęcie, które mało komu kojarzy się z nieruchomościami. Najczęściej dotyczy on samochodów. Jak się jednak okazuje, również nieruchomość można wziąć w tak zwany leasing. Czym różni się to rozwiązanie od zakupu nieruchomości na kredyt? Jakie ma zalety i wady?

Czym jest leasing nieruchomości?

W pewnym sensie leasing to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zakupem, a wynajem nieruchomości. Raty płacone przez leasingobiorcę są traktowane jako spłata wartości nieruchomości, przez co po zapłaceniu ostatniej z nich staje się on właścicielem danego lokalu. Niemniej do momentu, aż raty są spłacane, to leasingodawca jest prawnym właścicielem lokalu.

Leasing nieruchomości - plusy i minusy

Plusy leasingu nieruchomości

Niewątpliwie leasing ma pewne zalety. Przede wszystkim zakup mieszkania w ten sposób nie oznacza konieczności przechodzenia szczegółowej analizy zdolności kredytowej. Po drugie natomiast, raty leasingu nie obciążają zdolności kredytowej, przez co leasingobiorca nadal może swobodnie zaciągać nowe kredyty. Warto wspomnieć również o tym, że spłata rat leasingowych trwa krócej, niż spłata rat kredytu hipotecznego. Przyznanie leasingu nie wiąże się również z tak wieloma formalnościami, jak przyznanie kredytu hipotecznego. Co więcej, część kosztów poniesionych w ramach zakupu mieszkania poprzez leasing może zostać wliczona w koszty firmowe. Oznacza to obniżenie podatku dochodowego.

Minusy leasingu nieruchomości

Zasadniczo leasing nieruchomości to dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców. Jednak nie jest ono pozbawione minusów. Dla wielu osób minusem może być fakt, że nie istnieje możliwość nadpłaty rat leasingu, co jest możliwe w przypadku kredytu hipotecznego. Po drugie natomiast, dopóki raty nie zostaną spłacone, leasingobiorca tak naprawdę nie jest właścicielem lokalu. Oznacza to, że jego możliwości odnośnie wprowadzania zmian w lokalu są mocno ograniczone. Bardzo istotną kwestią jest również to, że jeśli leasingobiorca nie zapłaci trzech rat z rzędu, leasingodawca może zerwać umowę. W takim przypadku przepadają wszystkie spłacone wcześniej raty.