To samo mieszkanie, uchwycone na dwóch różnych zdjęciach, może przyciągać dziesiątki z miejsca zdecydowanych nabywców, jak i odstraszać nawet od oględzin nieruchomości. Trudno przecenić znaczenie profesjonalnych fotografii wnętrz. Okazuje się jednak, że kierując się kilkoma prostymi wskazówkami, każdy może wykonać co najmniej poprawną fotografię pokoju czy kuchni.

Dobierz sprzęt

Nie oszukujmy się, amatorskim sprzętem można zrobić zdjęcie poprawne, ale nie profesjonalne. Zatem chcąc przedstawić wnętrze tak dobrze, jak to tylko możliwe, trzeba zainwestować we właściwy sprzęt. Przede wszystkim należy pamiętać, że aparat rejestruje obraz inaczej niż ludzkie oko. Dlatego też fotografia może ukazać pewne mankamenty, których wcześniej nie zauważyliśmy. Popularnym problemem są krzywe ściany. Rzecz w tym, iż rzadko kiedy kąty w mieszkaniach są całkowicie proste. Ściany przeważnie są odrobinę pochylone, jednak nie przypatrując się, zwykle tego nie zauważamy. Ludzkie oko jest bowiem przystosowane do zauważania pionów i regularności. Jednak przystosowanie to nie dotyczy aparatów fotograficznych. Jak zatem rozwiązać ten problem? Profesjonalnym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć z pomocą obiektywu z kontrolą perspektywy. Zwykle dobrze spisują się również obiektywy szerokokątne.

Fotografia wnętrz – jak ją robić dobrze?

Zadbaj o dobre światło

Odpowiednie światło to klucz w przypadku każdej fotografii, jednak we wnętrzach szczególnie trudno ustawić aparat zgodnie z natężeniem światła. Rzecz w tym, iż w danym pomieszczeniu możemy mieć nawet kilka źródeł światła, a do tego dochodzą jeszcze promienie słoneczne. Przeważnie najlepiej ustawić ekspozycję pod kątem tego źródła światła, które jest najmocniejsze. Dotyczy to również balansu bieli.

Problematyczna może być zbyt duża intensywność światła wpadającego do pomieszczenia z zewnątrz. Pragnąc uzyskać najlepsze efekty, należy zadbać o to, aby światło w oknie było tylko nieznacznie mocniejsze od sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu. Jak to zrobić? Najlepiej zaczekać do odpowiedniej pory dnia, jednak można również wykorzystać lampę błyskową, mocniej rozjaśniając wnętrze.