Wiele firm zamiast inwestować we własnościowy lokal decyduje się na jego wynajem. Czasami wynika to z braku odpowiednich funduszy, a czasami po prostu opcja ta okazuje się bardziej opłacalna. Na co należy zwracać uwagę, wynajmując przestrzeń pod działalność gospodarczą?

Lokalizacja nieruchomości

Niewątpliwie kwestia lokalizacji lokalu jest jedną z kluczowych. Szczególnie w przypadku firm usługowych, które regularnie przyjmują w swojej siedzibie kontrahentów. Gdzie najlepiej wynająć lokal użytkowy? Wiele firm wybiera centra dużych miast, co niewątpliwie zwykle okazuje się trafnym wyborem. Niemniej jednak warto rozważyć również inne lokalizacje. Czasami lepszym wyborem okazuje się wynajem nieruchomości w którejś z dzielnic miasta, która szybko się rozwija. Oddalenie od centrum powoduje, że ceny nieruchomości są niższe, co pozwala nieco zaoszczędzić.

Miejsca parkingowe i dojazd

Kolejna ważna sprawa to miejsca parkingowe przed budynkiem. W przypadku lokali w centrum miasta, takiego jak Kraków czy Warszawa, często jest to problem. Miejsca parkingowe są natomiast niezbędne, aby kontrahenci mieli gdzie zostawiać swoje samochody. Ponadto, jest to również ważne ze względu na pracowników dojeżdżających autami. Zwykle im dalej od centrum, tym łatwiej o miejsca parkingowe przy budynkach. W przypadku wynajmu lokalu użytkowego poza centrum należy jednak sprawdzić, czy dana lokalizacja jest odpowiednio skomunikowana z centrum, jak i z innymi dzielnicami miasta.

Metraż i typ przestrzeni

Każdy rodzaj działalności wymaga innego metrażu czy też układu pomieszczenia. Warto zwrócić na to uwagę, aby dane pomieszczenie było dostosowane do potrzeb firmy. W przypadku niektórych firm istotne jest przestrzeganie szczególnie restrykcyjnych zasad BHP. W takim przypadku należy zwrócić również uwagę na to, czy budynek jest do tego dostosowany i umożliwia wprowadzenie poszczególnych zasad bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie zasad BHP skutkuje wysokimi karami, ponadto zwyczajnie stwarza zagrożenie dla pracowników oraz każdego, kto pojawi się w siedzibie firmy.

 

Lokale użytkowe na wynajem –– o czym należy pamiętać?