Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najlżejszych chwil w życiu. Przeważnie kupujemy je na rynku wtórnym, czyli jako mieszkanie “używane”. Jeśli planujemy taki zakup lub nie mamy doświadczenia w tej materii zdecydowanie, warto zapoznać się z procesem kupowania mieszkania, który prezentujemy poniżej.
Sprawdzanie zdolności kredytowej
Pierwszy elementem zakupu mieszkania jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, jeśli nie posiadamy gotówki. W tym celu należy udać się do banku i ustalić taką zdolność podając dane o zarobkach, zobowiązaniach itp. Dzięki temu wiemy na jak wysoki kredyt, możemy ewentualnie liczyć przy kupnie mieszkania i jak drogiego mieszkania szukać. Każdy bank może jednak oferować nam inną wysokość kredytu w tej samej sytuacji, dlatego warto sprawdzić kilka opcji.
Poszukiwanie ofert i analiza potrzeb
Kolejnymi krokami do nabycia własnego mieszkania jest wyszukiwanie ofert i analiza potrzeb. Jeśli wiemy, z jakimi finansami może udać się na zakupy, powinniśmy określić, jak duże mieszkanie jest nam potrzebne, ile pokoi powinno mieć, jakie udogodnienia powinny się w nim znajdować, jaka ma być lokalizacja itp. Samych ofert szukać możemy w kilku miejscach. Mogą to być różne portale internetowe, ale i ogłoszenia w gazecie czy biura nieruchomości, które mają swoje bazy mieszkań wystawionych na sprzedaż.
Kompletowanie dokumentów i finalizacja transakcji
Ostatnim etapem kupna mieszkania jest kompletowanie dokumentów i finalizacja transakcji. “Początkiem końca” jest podpisanie umowy przedwstępnej. Jest to umowa, która mówi o woli zakupu sprzedaży mieszkania przez obie strony. W tym momencie należy upewnić się jeszcze czy w mieszkaniu nie są zameldowani inni lokatorzy, czy mieszkanie rzeczywiście jest własnością sprzedającego, jaki jest jego stan prawny itp. Po podpisaniu umowy przedwstępnej wpłacamy też zadatek i finalizujemy kredyt mieszkaniowy. Ostatnim krokiem jest podpisanie samej umowy kupna mieszkania i przeniesienia własności, która przeważnie odbywa się po miesiącu od podpisania umowy przedwstępnej. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, doradcy czy prawnika, aby dopilnował prawidłowego przebiegu transakcji.