Dokonując zakupu domu na rynku wtórnym, trzeba zachować ostrożność. Rzecz w tym, aby dopilnować przekazania przez sprzedającego wszelkich niezbędnych dokumentów. W przeciwnym razie można sprowadzić na siebie nie lada kłopoty. Kupując dom, trzeba mieć pewność, iż jest w pełni legalny. Podpowiadamy, jakie dokumenty są niezbędne i co należy w nich sprawdzić.

Dokumentacja podstawowa i dodatkowa

Za dokumentację podstawową, którą bezsprzecznie sprzedający powinien przekazać kupującemu, uznaje się wypis z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej oraz szereg dokumentów dowodzących legalności budowy domu. Wśród nich znajdują się m.in. pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz pozwolenie na użytkowanie domu – wydawane po zakończeniu prac budowlanych. Powyższe dokumenty dowodzą, iż budowla powstała legalnie, nie jest samowolą budowlaną i można z niej legalnie korzystać.

Niemniej jednak to nie wszystkie dokumenty, których warto domagać się od sprzedającego. Dla własnego bezpieczeństwa warto poprosić również o atesty wykorzystanych przy budowie materiałów, jak i obecnego w domu sprzętu. Potrzebny jest także certyfikat energetyczny nieruchomości. Ponadto, sprzedający powinien przekazać nabywcy domu aktualne protokoły sporządzone podczas kontroli przewodu kominowego, jak i całej domowej instalacji gazowej.

Dom z rynku wtórnego - jakie dokumenty będą potrzebne?

Sprzedający nie przekazuje dokumentów

Czasami zdarza się, iż sprzedający domu twierdzi, iż nie posiada części dokumentów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedno jest pewne, nie można nigdy uwierzyć na słowo, iż budynek został wybudowany i stoi legalnie. Rzecz w tym, że jeśli nieruchomość okaże się samowolą budowlaną, konsekwencje poniesie obecny właściciel. W świetle prawa nie ma znaczenia, kto bezprawnie postawił budynek, lecz istotne jest, kto aktualnie jest jego właścicielem. Może się zatem okazać, iż konieczna będzie legalizacja budowli, co wiąże się z nie lada kłopotami i wydatkiem wysokości 50 tys. złotych. Niestety, w niektórych przypadkach legalizacja nie jest możliwa, wtedy konieczna jest rozbiórka budowli. Dlatego też, jeżeli sprzedający nie przekaże stosownych dokumentów, należy sprawdzić, czy projekt i pozwolenie na budowę znajdują się w starostwie powiatowym. Jeżeli nieruchomość powstała po 1994 roku, dokumenty legalnej budowli muszą być tam obecne.